Kopš iepriekšējās globālās finanšu krīzes pagājis krietns laiciņš un vēl ilgāks laika sprīdis pagājis, kopš ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) iepriekšējo reizi paaugstināja savu noteikto dolāra bāzes procentlikmi.
Jāatgādina, ka iepriekšējais ASV dolāra bāzes likmes palielināšanas cikls aizsākās 2004. gadā un noslēdzās 2006. gada vidū. Daži Volstrītas eksperti vērš uzmanību uz faktu, ka kopš tā brīža finanšu tirgū ienācis ļoti daudz jaunu talantu, kuri vēl nekad nav pieredzējuši likmju palielināšanas ciklu. Tiek norādīts, ka daudzi šie jaunie Volstrītas censoņi līdz ar savu karjeru šajā laika posmā gluži par normu uzskata rekordzemas procentlikmes, centrālās bankas īstenotu stimulējošu monetāro politiku, kam attiecīgi seko faktiski nepārtraukta akciju cenu palielināšanās. Cena augusi gandrīz visam un nošaut greizi pēdējo gadu laikā bijis grūti. Pastāv zināmas bažas, ka pieredzes iztrūkums brīdī, kad tirgū mainās nosacījumi (centrālās bankas pārstāj eksperimentēt), varētu novest arī pie zināmām kļūdām. Katrā ziņā tradicionāla kļūda ir tā, ka tirgus kāpuma apstākļos investori mēdz sajusties gudrāki, nekā viņi ir patiesībā. Jāatceras, ka tirgū pilnīgi drošs nav pilnīgi nekas un pastāv tikai varbūtības.
Pieredze noderēs
Bloomberg ziņo, ka vidēja Volstrītas tirgoņa vecums šobrīd ir 30 gadu un 30% savu karjeru sākuši tieši pēdējo piecu gadu laikā. Divas trešdaļas no šiem tirgoņiem nav piedzīvojušas FRS dolāra likmju palielināšanas ciklu. Kopumā jaunu cilvēku ieplūdums Volstrītā saistīts ar tehnoloģiju attīstību, kur tirdzniecība daudz lielākā mērā notiek ar dažādu automatizētu tehnoloģisko risinājumu palīdzību, kuriem ātrāk acīmredzot spēj pielāgoties tieši jaunieši.
Visu rakstu Pārbaudīs nervu stiprumu lasiet 8. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.