Ražošanas apjoms nozarē pieaug par pieciem līdz desmit procentiem gadā.
Lai saglabātu savu vietu tirgū, stādu audzētājam jābūt ļoti elastīgam un nepieciešams nepārtraukti sekot līdzi jaunumiem un modes tendencēm nozarē. Papildu izaicinājums lielajām dārzniecībām ir konkurence ar jauniem, nelieliem spēlētājiem, kas savu produkciju piedāvā par zemām cenām.
Konkurence pieaug
Aprīļa pēdējās dienās, kolīdz laiks kļūst siltāks, puķu stādu audzētāji jūt – jaunā sezona ir sākusies. Klienti interesējas par audzētavu piedāvājumu, taču to īpašnieki prognozē, ka aktīvā tirdzniecība līdz maija vidum vēl nesāksies. Cilvēki parasti baidās riskēt naudiņu iztērēt velti, jo vēl sola salnas, bet ne visi ārā izstādīto var nosargāt no aukstuma.
Pirmais lielais pircēju pieplūdums gaidāms, tuvojoties Mātes dienai, prognozē Durbes novada SIA Pīlādži–juniors īpašnieks Jānis Putra. Viņš novērojis, ka daudziem par tradicionālu dāvanu kļuvušas nokarenās puķes podos: «Viens otrs katru gadu pērk pat pa desmit podiem.»
Tendences rāda, ka lielajām un jau pieredzējušajām stādaudzētavām aizvien vairāk nākas konkurēt ar jauniem spēlētājiem. Tas redzams pēc to aktivitātēm sociālajos tīklos. Piemēram, Liepājas pusē iepriekš bija četras stabilas puķu audzētavas, tagad – jau vismaz divreiz vairāk. Latvijā kopumā to skaits varētu sasniegt pat 60. Pieaug ziemciešu audzētāju skaits, no kuriem spēcīgākie ir Ventspils novada ZS Bērziņi, IK Baižas stādu audzētava Krimulas novadā, SIA Puķu lauki Talsu novadā. Ārvalstu produkcijas ietekmē sarūk vietējo sīpolpuķu un gumu piedāvājums.
To, ka sāksies ļoti nopietna iekšējā konkurence, pirms desmit gadiem jau prognozēja Agroresursu un ekonomikas institūts, kas veica Zemkopības ministrijas finansētu pētījumu par stādu audzēšanas nozares iespējām. Tieši tai laikā, saskatot nozarē perspektīvu, puķu stādu audzēšanai pievērsās arī Liepājas puses dārzniecības Elzas īpašnieks Jānis Laizāns. Krīzes laikā sapratis, ka ar nedaudz vairāk kā pieciem hektāriem lauksaimniecībai tomēr par maz, zemi Gaviezes pagastā pārdeva un iegādājās īpašumu Grobiņas pagastā – blakus Rīgas–Liepājas šosejai. Tagad viņa balsī jūtams neliels nogurums un skepse, lai gan saimnieks uzsver – jākustas ir. Pamest stādu audzēšanu vismaz pagaidām viņš negrasās.
Visu rakstu lasiet 30. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!