Tikai 3% no visiem Latvijas iedzīvotājiem pēdējā pusgada laikā regulāri ir utilizējuši elektropreces vai elektroiekārtas, 8% to darījuši vismaz vienu reizi, bet 89% to nav darījuši vispār, liecina Eleco un OMD Snapshots veiktais pētījums.
Kā galvenos iemeslus datortehnikas, televizoru, ledusskapju un citu elektropreču nenodošanai otrreizējai pārstrādei aptaujātie min utilizācijai paredzēto vietu trūkumu, kā arī nezināšanu, kur šādi utilizācijas punkti atrodas.
Pētījuma autori norāda, ka situācija šajā jomā pēdējo divu gadu laikā nav uzlabojusies. Līdzīgā aptaujā, kas tika veikta 2007.gadā, 7% respondentu atzina, ka kaut reizi pēdējā pusgada laikā ir utilizējuši elektropreces, savukārt 93% pirms diviem gadiem atzina, ka to nav darījuši ne reizi.
Visaktīvākie nolietoto elektropreču utilizētāji izrādījušies reģionu iedzīvotāji, turklāt vairāk nekā puse respondentu jeb 64%, kas ir nodevuši elektropreces utilizācijai, ir vīrieši, bet 36% sievietes, secināts pētījumā.
«Līdz šim otrreizējas utilizācijas sistēma Latvijā nav darbojusies efektīvi. To uzskatāmi parāda arī Eurostat dati – 2008.gadā Latvijā utilizācijai tika nodoti 3 kg elektropreču uz vienu iedzīvotāju. Tai pat laikā šis pats rādītājs tādās valstīs kā Zviedrija, Norvēģija un Vācija ir vairāk nekā 8 kg uz vienu iedzīvotāju. Latvija atpaliek arī no kaimiņvalstīm – Igaunijā un Lietuvā pērn tika nodoti utilizācijai 4-5 kg elektropreču uz vienu iedzīvotāju,» atzīmē Eleco direktors Arnis Kozlovskis.