Agrofirma Tērvete jūnija sākumā atklās miljoniem latu vērto lopkopības kompleksu un biogāzes ražotni.
Tā ir daļa no daudzmiljonu projekta, ko agrofirma pilnībā plāno pabeigt nākamgad. Kopējās Agrofirmā Tērvete investīcijas – 18 miljoni Ls, ko uzņēmums paredzējis ieguldīt trīs gadu laikā.
Uzņēmuma vadība lēš, ka investīcijas dos atdevi jau tuvākajos gados – divu trīs gadu laikā apgrozījumu paredzēts dubultot.
Jaunajā lopkopības kompleksā investīciju apjoms ir deviņi miljoni latu, biogāzes ražotnē – pieci miljoni latu, bet vēl aptuveni četri miljoni latu būs ieguldīti alus ražotnē.
Tērvetes sadarbības partneris ir Swedbank, ar kura palīdzību vērienīgais projekts tiek īstenots, bet celtniecības darbus veica SIA PMG. «Tās ir investīcijas ilgtermiņā, radot jaunas darbavietas laikā, kad cilvēki pamet Latviju. Varam jaunām ģimenēm piedāvāt ilgtermiņa perspektīvu, jo te ir laba infrastruktūra,» stāsta agrofirmas valdes priekšsēdētājs Dainis Dominieks. Pēc projekta pabeigšanas darbavietu skaits pieaugs par 20, savukārt ražošana Tērvetē būs maksimāli efektivizēta, no viena apsaimniekojamā hektāra iegūstot maksimālo atdevi.
Jaunajā lopkopības kompleksā jau uzbūvētas divas fermas, kur mīt 1000 govis, bet šovasar jāuzbūvē vēl divas un tad kopumā slaucamo govju skaits palielināsies līdz 3000, kas būs lielākais slaucamo govju komplekss Latvijā. Šobrīd lielākais ir Ziedi JP jaunais komplekss Dobeles novada Aizstrautniekos, kur govju skaits sasniedzis 2500.
Tērvetē iekārtas un tehnoloģijas uzstādīja viena no vadošajām pasaules kompānijām GEA. «Ideja bija izveidot fermu tādu kā mazo Šveici, kas kalpotu ilgtermiņā,» komentē agrofirmas vadītājs. Tērvetes kompleksā jau izveidots tā saucamais profilaktorijs sasirgušām piena devējām, tāpat atsevišķi tiek turētas grūsnās govis. Ferma aprīkota ar klimata kontroli, kas tiek nodrošināta automātiski. Visi procesi fermā, tostarp mēslu savākšana ir automatizēta.
Slaukšanas karuselis ar 80 vietām šobrīd esot lielākais Baltijā. Govis tiek slauktas trīsreiz dienā, bet ganībās tās vairs netiek laistas, tā nodrošinot vienmērīgu piena kvalitāti. Vienā stundā tiek izslauktas 300 govis, bet mērķis ir 400 – 420. Lielākais piena apjoms tiek realizēts caur kooperatīvu Piena Partneri, bet aptuveni 10 % - tiešajā tirdzniecībā, par ko joprojām esot liela interese.