Par zivju izbāzeņiem makšķernieki Latvijā interesējas arvien biežāk, taču tik populāra kā ārzemēs, taksidermija pie mums vēl nav.
Sarmīte Inberga-Petrovska, IK Sarmītes studija īpašniece, ir viena no retajām, kas Latvijā nodarbojas ar taksidermiju, turklāt viņa izbāž nevis dzīvniekus, bet gan zivis. Zivju taksidermija ir ļoti specifiska un atšķiras no «parastās» – dzīvnieku – taksidermijas. Līdz ar zvēra izbāzeņa izveidi darbs beidzas, bet zivju taksidermijā visinteresantākais tad tikai sākas, jo zivs žūstot kļūst pelēka un ir jākrāso. «Lai varētu nokrāsot, vajag mākslinieciskās dotības. Tas arī ir ļoti laikietilpīgi, piemēram, lasim zvīņas zīmēju vairāk nekā divpadsmit stundas. Zivju taksidermija prasa dažādas iemaņas,» teic Sarmīte.
Paralēli studijām Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē viņa sāka strādāt Latvijas Dabas muzejā. «Tad arī ikdienā bija darbs ar izbāzeņiem, paralēli darbojos taksidermijas laboratorijā un darīju visādus melnos darbus – dīrāju un veicu sagatavošanas darbus. Tā nu sanāca, ka ar zivīm neviens neņēmās, domāju – kāpēc ne?» tā Sarmīte. Kopš Sarmīte nodibinājusi savu uzņēmumu, ir izgatavoti vairāk nekā simt izbāzeņi. Līdz šim pats interesantākais darbs bija jūras velns, ar kuru viņa pirms diviem gadiem piedalījās Eiropas taksidermijas čempionātā Itālijā. Toreiz Sarmīte startēja iesācēju grupā un ieguva otro vietu. Nesen viņa atgriezās no Austrijas, kur notika pasaules taksidermijas čempionāts un ar savu bārdainā akmeņgrauža mulāžu profesionāļu grupā ar 75 punktiem no 100 ieguva trešo vietu.
Makšķernieki vēlas izbāzt gan vietējās trofejas, gan lomus no ārzemju braucieniem. Sarmītei ir gadījies izbāzt lomus no Norvēģijas, Spānijas un pat no Kostarikas. Viena no problēmām ir tā, ka zivis ātri bojājas un gadījumos, kad tā noķerta ārzemēs, loms pareizi jāuzglabā, lai to varētu izbāzt. Vislabākais veids ir sasaldēt, tāds sagatavots loms var gaidīt pat gadu. Vēl viens veids ir iesālīt, bet tā nav tā labākā metode. Sarmītei ir izdevies saglābt samu, kurš trīs nedēļas bija apbērts ar sāli un jau bija sakrities. Ir bijuši gadījumi, kad makšķernieks zvana no laivas un prasa, ko darīt. «Būtiski ir, kādā stāvoklī ir zivs. Nav jēgas ieguldīt laiku un līdzekļus, ja nepieciešams restaurēt daudz bojājumus, piemēram, noplēstas zvīņas, turklāt tas sadārdzina taksidermijas procesu,» viņa teic.