Valsts informācijas sistēmu optimizācija, kuru valdība rosinājusi kopš 2010.gada pavasara, notiek, taču lēni, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (ZRP).
«Progress ir, bet lēns,» jaunais ministrs sacīja, norādot, ka optimizācijas gaita ir atšķirīga no vienas valsts iestādes uz otru. «Ministrijas centralizē savu IT pārvaldību, bet vēl ir atsevišķas nozares, kur jārunā ar diviem trīs cilvēkiem,» Sprūdžs teica, liekot saprast, ka dažās iestādēs joprojām ir vairākas sistēmas, katra ar savu atbildīgo personu. Viņš nenosauca konkrētas iestādes.
Sprūdžs uzsvēra, ka svarīgi ir veikt informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu optimizāciju saskaņā ar valsts attīstības plāniem, lai IT labāk kalpotu plānos izvirzītām prioritātēm.
«IT ir līdzeklis, nevis mērķis pats par sevi. Ir jāskatās uz nacionālo attīstības plānu nākamo septiņu gadu laikā un uz to, kā IT atbalstīs šī plāna īstenošanu,» viņš sacīja.
Finanšu ministrijas informācija liecina, ka Latvijai ir atvēlēti 33,058 miljoni latu Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu līdzekļu, kurus izlietot IT un telekomunikāciju efektīvākai izmantošanai, un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) ir izstrādātas normas, kā šo naudu sadalīt.
«Struktūrfondu otrās kārtas finansējumam, kas ir pieejams e-pakalpojumu un informācijas sistēmu attīstībai, VARAM ir izstrādājis noteikumus un vadlīnijas, kas ministrijām ir jāievēro, izstrādājot risinājumus un pierādot, ka kritēriji tiek īstenoti. VARAM nosaka kritērijus, kādiem sistēmām ir jāatbilst, un to dara sadarbībā ar visās ministrijās atbildīgajiem par IT sistēmām,» Sprūdžs sacīja un piebilda, ka ministrijas «tad iesniedz projektus, skaidrojot, kā tie atbilst kritērijiem un mērķiem, arī kā tie sakrīt ar nacionālā attīstības plāna prioritātēm. Tie projekti tad saņem zaļo gaismu un iet uz priekšu.»
Vaicāts, vai VARAM, kas uzrauga valsts IT un e-pakalpojumu attīstības lietas kopš tā sauktās «e-lietu ministrijas» likvidēšanas, ir izstrādājis «ceļa karti», kad un kā jāveic informācijas sistēmu optimizācijas darbi, Sprūdžs sacīja, ka šāds plāns «būtu nepareizs pašmērķis».
Savukārt neoficiālās sarunās VARAM amatpersonas, kas atbild par IT un e-pakalpojumu lietām, teica, ka optimizācijā ir manāms progress un ministrijas un iestādes atskaitoties valdībai ik pa vairākiem mēnešiem un savā starpā konsultējoties regulāri. Kā izteicās viena amatpersona, barjeras optimizācijai bieži esot psiholoģiskas, nevis tehniskas, jo cilvēki jāpierunā atteikties no «saviem serveriem un tīkliem», lai identiskus IT pakalpojumus saņemtu no kopēji un efektīvāk lietotām sistēmām.
Sprūdžs apstiprināts ministra amatā tikai 25.oktobrī. Viņš dzimis 1980.gadā un izglītību guvis Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, kuru beidzis 1998.gadā. Pēc internetā pieejamās informācijas, arī mācījies, bet nav pabeidzis biznesa augstskolu Turība un 2005.gadā ieguvis biznesa maģistra grādu Robert Kennedy koledžā Cīrihē, Šveicē. Sprūdžs visu līdzšinējo darba mūžu no 1998.gada strādājis IT nozarē, kur nodarbojies ar biznesa vadības programmatūras izplatīšanu un ieviešanu, pārsvarā dažādos amatos skandināvu programmatūras kompānijas HansaWorld struktūrās. No 2009.gada ir HansaWorld Latvia valdes priekšsēdētājs, taču aktivitātes firmā pārtraucis sakarā ar iesaistīšanos Zatlera reformu partijā (ZRP) 2011.gada vasarā. Pirms ārkārtējām 11.Saeimas vēlēšanām minēts kā ZRP ministru prezidenta amata kandidāts. Ievēlēts 11.Saeimā.