Zatlera reformu partijas (ZRP) premjera amata kandidāta Edmunda Sprūdža uzņēmumā Hansaworld Latvia darbiniekiem vidējā alga pēdējā gada laikā bijusi ne lielāka par 390 latiem mēnesī. Informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē vidēji algas ir vairāk nekā divreiz lielākas.
Par to šodien informē portāls pietiek.com, atsaucoties uz uzņēmuma gada pārskata datiem. Portāls pauž aizdomas, ka tas varētu liecināt par aplokšņu algu izmaksu.
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes oficiālajiem datiem bruto alga informācijas un komunikācijas pakalpojumu jomā Latvijā pērn bijusi 887 lati mēnesī, un vairāki nozares pārstāvji apliecina, ka arī par šādu summu atrast labu speciālistu nav viegli.
Sprūdžs neesot vēlējies sniegt atbildi uz portāla jautājumu, kā SIA Hansaworld Latvia izdodas noturēt profesionālus darbiniekus, maksājot viņiem atalgojumu, kas ir vairāk nekā divreiz mazāks par vidējo nozares oficiālo atalgojumu.
Sprūdžs savā interneta blogā gan uzsver, ka Hansaworld Latvia nemaksā aizdomīgi mazas darba algas, un atgādinājis, ka Hansaworld Latvia ir vērsusies Satversmes Tiesā par Publiskā Iepirkumu likuma grozījumu, kas stājās spēkā ar 2010.gada 1.oktobri un paredz tādu komersantu, kuru maksātā vidējā darba alga nesasniedz 70% no nozarē vidējās darba algas, izslēgšanu no dalības publisko iepirkumu konkursos atcelšanu.
«Iespējams, informācija par pārāk zemu vidējo darba algu uzņēmumā izriet no iepirkuma 2010.gada oktobra pirmajās dienās, kurā piedāvājām atbilstošu informācijas tehnoloģiju risinājumu par zemāko cenu, bet tikām izslēgti no dalības iepirkumā, jo vidējā alga pēc VID datiem neatbilda tā laika nozares vidējiem rādītājiem. Kā iespējams, ka informācija par pārāk zemās vidējās algas rādītājiem konkrētos skaitļos ir pieejama mūsu konkurentiem, arī man ir jautājums, bet tā nav šī ieraksta tēma,» sacījis politiķis.
Pēc viņa teiktā, iemesli šai it kā zemajai vidējai algai nav uzņēmumā maksātas aplokšņu algas. Uzņēmuma darbinieki saņem konkurētspējīgu atalgojumu. Iemesli slēpjas vidējās algas aprēķina metodikā, ko paredz jaunākā Publisko Iepirkumu likuma redakcija.
«Pirmkārt, vidējā alga tiek aprēķināta, pieļaujot tikai 25% darbinieku, kas nestrādā pilnu darba laiku, tas ir 160 stundu mēnesī. Ja šādu darbinieku ir vairāk nekā 25%, tad vidējā aprēķinā netiek aprēķināta nekāda proporcija un vienkārši kopējā nodokļu masa tiek izdalīta ar darbinieku skaitu. Tātad, ja jūsu uzņēmumā ir astoņi darbinieki un trīs no viņiem gada laikā ir nostrādājuši, teiksim, vien 60 stundas katrs, jūsu uzņēmumam nav nekādu izredžu uz valsts pasūtījumiem, pat ja jūs maksājat kosmiskas algas,» skaidro Sprūdžs.
Tāpat aprēķinam par pamatu tiekot ņemti vairāk nekā gadu veci dati, kas šajā gadījumā sakrita ar krīzes dziļāko punktu, kad izmaksu samazināšanas ietvaros izvēlējos nevis atlaist darbiniekus, bet samazināt darba stundu skaitu. Kā jau aprakstīts augstāk, pēc netaisnīgās aprēķina metodikas, tas velk kopējo vidējo algu uz leju, uzsver Sprūdžs.
Viņš arī skaidro, ka uzņēmuma dibināšanas norādītais klasifikatora kods ierindoja Hansaworld Latvia vienā kategorijā ar programmnodrošinājuma izstrādātājiem un ieviesējiem, kas uzņēmums jau vairs neesot. Hansaworld Latvia biznesa modelis ir programmnodrošinājuma lokalizācija un izplatīšana, veidojot un attīstot partneru tīklu, kas nodrošina sistēmu pārdošanu, ieviešanu, pielāgošanu, lietotāju apmācību un citus pakalpojumus sistēmu gala lietotājiem.
Firmas.lv datubāzē pieejamā informācija gan liecina, ka starp vairākiem ar IT jomu saistītiem darbības veidiem uzņēmums norādījis, ka atbilstoši NACE veic arī konsultēšanu programmatūras jautājumos un programmēšanu. 2010.gadu uzņēmums noslēdzis ar 0,48 miljonu latu apgrozījumu un nepilnu 2000 latu peļņu, bet gadu iepriekš kompānijas apgrozījums bija 0,5 miljoni latu un 31 200 latu zaudējumi.
Hansaworld Latvia maksātā vidējā darba alga ar visiem aprēķina metodikas kropļojumiem pēc atbilstošāka, datorprogrammu tirdzniecības nozares klasifikatora, teju divas reizes pārsniedz nozares vidējo rādītāju, kas ir normāli, jo vidējais rādītājs lielā mērā atspoguļo vidējo oficiālo algu Latvijā, uzsvēris Sprūdžs.
Savukārt Valsts ieņēmumu dienesta Sabiedrisko attiecību daļa aģentūru LETA informēja, ka likums liedz VID izpaust informāciju par konkrētu nodokļu maksātāju, tai skaitā par tam plānotajiem vai veiktajiem kontroles pasākumiem. VID izvērtē un analizē visu veidu saņemto un dienesta rīcībā jau esošo riska informāciju par iespējamiem nodokļu normatīvo aktu pārkāpumu gadījumiem un nepieciešamības gadījumā plāno atbilstošus kontroles pasākumus.
Tāpat tiek uzsvērts, ka VID rīcībā ir plaša informācija par uzņēmumu saimniecisko darbību, kas tiek vispusīgi analizēta un vērtēta kopsakarībās, lai izdarītu secinājumus, vai deklarētie maksājumi budžetā ir vai nav adekvāti informācijai par tā saimniecisko darbību.