Baltijas ciešās saites ar Krievijas gāzes un elektroenerģijas sistēmām lielā mērā pasargā Latviju, Lietuvu un Igauniju no iespējas, ka Krievija varētu patvaļīgi ierobežot šo resursu piegādi, jo tas apdraudētu pašas Krievijas energodrošību. Tomēr pilnībā nevar izslēgt cenu kāpuma riskus, piemēram, esošo dabasgāzes cenas atlaižu atcelšanu, gāzes priekšapmaksas iekasēšanu un juridiskus strīdus par vienu no galvenajiem reģiona drošības balstiem - Inčukalna dabasgāzes krātuvi, raksturojot Baltijas valstu enerģētisko drošību sarežģītās ārpolitiskās situācijas kontekstā, laikrakstam Diena norāda eksperti.
Lai gan vasarā medijos izskanēja bažas par to, ka dabasgāzes uzņēmums Latvijas gāze (LG) iesūknēšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē uzsācis vēlāk nekā parasti, LG vadītāja Adriana Dāvja vēlāk teiktais apliecināja, ka lēmums bijis pamatots - krātuvē pēc sezonas beigām bija atlikuši vairāk nekā 400 miljoni kubikmetru gāzes, kas ir gandrīz līdzvērtīgs apjoms Rīgas termoelektrostaciju ikgadējam gāzes patēriņam pēdējo gadu laikā un veido gandrīz 20% no krātuves aktīvi izmantojamā tilpuma. Arī vēlāk atbildīgās amatpersonas, piemēram, Sabiedrisko pakalpojumu regulācijas komisijas valdes loceklis Rolands Irklis, apstiprināja, ka par gāzes iesūknēšanu krātuvē šajā sezonā pamata bažām nav.
No tehniskā viedokļa dabasgāzes piegāžu pārtraukšana Baltijai apkures sezonā radītu būtiskas grūtības pašai Krievijai, jo Inčukalna krātuve tiek izmantota arī Krievijas ziemeļrietumu reģionu daļējai apgādei ar gāzi apkures sezonā, bet caur Lietuvas teritoriju nepieciešamo gāzi saņem Krievijai piederošais Kaļiņingradas apgabals.
Elektroenerģētikas jomā Baltijas valstu mājasdarbus var uzskatīt par padarītiem, jo, kā norāda nozares eksperti, Igaunija jau paveikusi visus iecerētos darbus starpsavienojumu izveidei ar Ziemeļvalstīm, savukārt Lietuva un Latvija pabeigusi vairāk nekā trešdaļu darbu, lai no 2016. gada pievienotos Zviedrijas energosistēmai. Lietuvas ieguldījums šajā projektā saistīts ar zemūdens NordBalt kabeļa būvniecību, un, kā norāda Lietuvas elektropārvades sistēmas operatora Litgrid Stratēģisko projektu nodaļas vadītājs Rimants Butkus, izbūvēta jau trešdaļa no topošā kabeļa. Savukārt Latvijā noslēgusies jau divu ar NordBalt kabeli saistītā projekta Kurzemes loks posmu būvniecība. Tiesa, vēl gada sākumā projekta trešo posmu draudēja aizkavēt iekšpolitiskas domstarpības, jo Jūrmalas dome iebilda pret elektrolīnijas būvniecību Ķemeru tīrelī. Tomēr, kā norāda uzņēmuma Augstsprieguma tīkls valdes loceklis Arnis Staltmanis, domstarpības, paredzams, tiks atrisinātas, jo Saeimā panākta vienošanās, kas paredz, ka galīgais lēmums par šāda veida projektiem jāpieņem valdībai.
Plašāk lasiet ceturtdienas, 18. septembra, laikrakstā Diena!