Jūlijs atnāca ar pozitīvām izmaiņām drošības pasākumos, taču bezrūpība iebraucēju kontrolē un tās sekas izraisīja paniku ierēdņos un pārtrauca uzņēmējdarbības atdzimšanu. Mūsuprāt, vajadzēja ierobežot "berzēšanās" un "rīvēšanās" iespējas, nesodot "miermīlīgos" ēdinātājus.
Ēdinātāji atmesti atpakaļ par mēnešiem, samazinot iespējas atpelnīt zaudējumus, kā arī uzliktas papildus administratīvās prasības, pie kam uzspiežot latviskā vidē obligāti lietot svešvalodas. Pie kam jau šodien uzsāktas policijas pārbaudes par tā esamību.
Kaut Veselības ministrijas eksperti atzīst, ka iebraucēji ir galvenais risks vīrusa izplatībai, vienlaikus tikai tagad uzsākta iebraucēju uzskaite. Iebraucēji no ASV un citām riska valstīm netiek pārbaudīti ar temperatūras mērījumiem. Ne lidostā, ne citos iebraucēju ieceļošanas punktos nav temperatūras mērītāju un informatīvo punktu. Kaut šādas ierīces temperatūras mērīšanai cilvēku plūsmā izmaksā tikai ap 2500 eiro, tomēr 2 miljardu budžetā vīrusa profilaksei naudas nav.
Tāpat kā līdz šim, ierēdņi izvēlas iet viņiem vieglāko ceļu - uzlikt stingrus ierobežojumus jau iekšzemē un apturēt ekonomikas atlabšanas tendences. Tāpat turpinās prakse nekonsultēties ar sabiedrību un neinformēt uzņēmējus par plānotiem ierobežojumiem un atbalsta veidu saistībā ar COVID-19 seku novēršanu. Pozitīvs izņēmums ir Zemkopības ministrijas paspārnē izveidotā (un strādājošā) krīzes pārvarēšanas grupa.
Diemžēl arī uzņēmēju profilakses pasākumu veikšanai no 2 miljardiem vēl arvien nav atradies ne cents, lai kompensētu individuālo aizsardzības līdzekļu iegādi uzņēmumos, dezinfekcijas līdzekļu izvietošanu mūsu klientiem un citus pasākumus sabiedrības veselības labā.
Arī atbalsta pasākumi sasnieguši tikai 2 procentus tirgotāju un 12 procentus ēdinātāju. Izskatās, ka atbalsta politikas mērķis ir nostiprināt dominējošos uzņēmumus un iznīcināt mazos. To pierāda ierobežotāju nevēlēšanās diskutēt ar nozaru pārstāvjiem un atteikšanās sniegt reālu atbalstu tiem, kam visgrūtāķ - mikro un mazajiem uzņēmumiem. Atbalstu traucē saņemt neelastīgās prasības (daudznozaru uzņēmumiem, daļējai dīkstāvei), kā arī pārlieku sarežģītā nodokļu parādu atlikšanas procedūra.
Tirgotāji un ēdinātāji pieprasa nekavējoties sniegt atbalstu profilaktisko COVID-19 ierobežošanas pasākumu veikšanai un reālu atbalstu vīrusa un tā ietekmē pieņemto represīvo lēmumu rezultātā cietušajiem uzņēmumiem neatkarīgi no to maksātspējas, tāpat kā tas izdarīts visās kaimiņu valstīs.
Mēs vēlamies tāpat kā citās Eiropas Savienības valstīs teikt - atnāca krīze, bijām spiesti pārkārtot un ierobežot uzņēmējdarbību, taču atnāca valdības palīdzība un mēs spējām saglabāt uzņēmējdarbību un cerības uz ilgtspējīgu darbu un drošu nākotni.