Šodien, 15. novembrī, aprit 150 gadi, kopš nojaukti Rīgas pilsētas vaļņi, dodot impulsu visas pilsētas straujai attīstībai un izaugsmei. 1857. gada 15. novembrī tika nojaukts 2,5 metru augstais, ciešais nocietinājumu loks ap tagadējo vecpilsētu, kā rezultātā Rīgas teritoriālās robežas strauji paplašinājās un mainījās Rīgas statuss - tā kļuva par lielpilsētu, atgādina Rīgas dome.
Lai atcerētos šo vēsturisko notikumu un pārrunātu tā iekļaušanu pilsētas notikumu kalendārā, šodien darba grupas sanāksmē tikās Rīgas vicemērs Almers Ludviks (LPP/LC), Rīgas domes Ārlietu pārvaldes direktors Igors Graurs, Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības Rīgas ģeometrs valdes priekšsēdētājs Gunārs Silabriedis un Rīgas domes deputāts Dainis Stalts.
Domes amatpersonas atzina, ka Rīgas vaļņu nojaukšana ir bijis ļoti nozīmīgs pavērsiens pilsētas attīstībā, kas līdz šim palicis bez plašākas ievērības, un šis fakts būtu jāieraksta Rīgas atzīmējamo svētku kalendārā. Tāpat būtu jāveicina mūsu pilsētnieku izpratne par Rīgas attīstībai un izaugsmei nozīmīgiem pavērsieniem, šo notikumu vēsturisko kontekstu un pozitīvo ietekmi uz rīdzinieku dzīvi.
Vicemērs A. Ludviks uzskata, ka šī notikuma apzināšanās un pienācīga novērtēšana ļautu 15. novembri veidot par visu rīdzinieku svētku dienu, kā arī pasākumam vēršoties plašumā, nākotnē tas varētu piesaistīt lielāku ārvalstu tūristu interesi vienā no tumšākajiem gada mēnešiem.
Vaļņu nojaukšana pirms 150 gadiem pilsētas izaugsmei bija ne tikai praktiska nepieciešamība, tai bija arī simboliska, rīdziniekus vienojoša jēga. Vaļņu nojaukšana tika vērtēta kā ārkārtējs notikums un svētki pilsētas dzīvē - 15. novembrī notika svinīgs sarīkojums un svētku gājiens, kurā piedalījās Rīgas rāte, ievērojami Rīgas pilsoņi, mūziķi ar pūšamajiem instrumentiem. Notikumam par godu tika izveidota speciāla vaļņu nojaukšanas komisija un sacerēta īpaša dziesma.
Gunārs Silabriedis vaļņu nojaukšanu vērtē kā „sprādzienu pilsētas attīstībā, kas bija kavējis pilsētas izaugsmi iepriekšējos 200 gadus”. Kā atzīmē ģeodēzijas eksperts, tieši nākamajos 50 gados pēc vaļņa nojaukšanas, Rīga notika „fantastiskas attīstības lietas”– pilsēta sāka plānveidīgi attīstīties, tika uzsākta mūsdienu Rīgas ielu projektēšana, Rīga bija pirmā pilsēta, kas toreizējā cariskajā Krievijā pārgāja uz metrisko sistēmu.