Labklājības ministrija piešķīrusi sociālā uzņēmuma statusu jau 95 uzņēmumiem.
28 sociālā uzņēmuma statuss noraidīts vai arī pretendents pats no tā ir atteicies. 147 uzņēmumi ir iesnieguši granta pieteikumu "Altum". 69 gadījumos grants ir piešķirts un kopējā summa ir 4,29 miljoni eiro. Ar 63 uzņēmumiem ir noslēgts līgums par 3,99 miljoniem eiro.
Lielākā daļa – 32% – no šobrīd aktīvajiem 95 sociālajiem uzņēmumiem darbojas darba integrācijas jomā. 24% strādā izglītības, 11% iekļaujošas pilsoniskās sabiedrības un kultūras daudzveidības, 11% sporta, veselības veicināšanas un medicīnas, 7% sociālo pakalpojumu, 5% sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupu atbalstam un 5% vides aizsardzības jomā. Vēl 5% pārstāv kādu citu jomu. Vairums – 59% – sociālo uzņēmumu darbojas Rīgā. 16% strādā Pierīgā, 10% Kurzemē, 8% Zemgalē, 6% Vidzemē un 1% Latgalē.
Db.lv jau rakstīja, ka līdz šā gada 30. janvārim Labklājības ministrija bija piešķīrusi sociālā uzņēmuma statusu 89 uzņēmumiem. 143 uzņēmumi bija iesnieguši granta pieteikumu "Altum". 67 gadījumos grants bija piešķirts un kopējā summa janvāra beigās bija 4,25 miljoni eiro.
"Dienas Bizness" jau iepriekš rakstījis, ka līdz 2022. gadam sociālajiem uzņēmumiem ir pieejams granta finansējums no Eiropas Sociālā fonda 12 miljonu eiro apmērā. Tas paredzēts vairāk nekā 200 uzņēmumiem. Minimālā granta summa ir 7,7 tūkstoši eiro, maksimālā – 200 tūkstoši eiro. "Altum" sociālās uzņēmējdarbības daļas vadītāja Kristīne Segliņa iepriekš norādījusi, ka vidējā granta summa ir 66 tūkstoši eiro.
"Latvijai ir ļoti nepieciešami sociālie uzņēmumi, kuri risina dažnedažādas mums visiem būtiskas problēmas, kas ik dienu parādās ziņu virsrakstos. Lai tādi rastos un veiksmīgi darbotos, vēl joprojām ir nepieciešami dažādi atbalsta instrumenti, radot tādu kā "tramplīnu" šo uzņēmumu straujākai izaugsmei. Liela daļa sociālo uzņēmumu ir pavisam jauni vai ļoti agrīnā attīstības stadijā, un grants palīdz segt tās izmaksas, ko "parastie" uzņēmumi varētu segt ar privāto investoru vai bankas aizdevumu līdzekļiem.
Savukārt tiem uzņēmumiem, kas jau kādu laiku ir darbojušies, šis grants palīdz nokļūt nākamajā līmenī. Jau šobrīd redzam, ka granti lielākajā daļā gadījumu tiešām sasniedz savu mērķi un uzliek uzņēmumu uz sliedēm, lai tas pēc tam var veiksmīgi darboties saviem spēkiem," iepriekš izteicās Madara Ūlande, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore.
Viņas skatījumā situācija sociālās uzņēmējdarbības attīstībā ir vērtējama pozitīvi un visas iesaistītās puses – Labklājības ministrija, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija, "Altum" – dara visu, lai uzņēmumu skaits augtu un Eiropas sociālā fonda līdzekļi tiktu izmantoti ilgtspējīgu biznesa ideju atbalstīšanai.