Darba devējiem Latvijā salīdzinājumā ar Lietuvā un Igaunijā strādājošu tādu pašu uzņēmumu ir visgarākais darbinieku slimības lapu apmaksas termiņš un arī vislielākās nodokļu izmaksas, kas negatīvi ietekmē mūsu tautsaimniecības konkurētspēju.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektors, bijušais Latvijas Futbola federācijas prezidents Kaspars Gorkšs. Viņš atzīst, ka slimības lapu apmaksas kārtības maiņa, darbaspēka pieejamība, birokrātiskā sloga mazināšana, darbaspēka nodokļu izmaiņas, uzņēmējdarbības veicināšana reģionos, neapliekamās brīvprātīgās veselības apdrošināšanas prēmiju limita palielināšana, kā arī uzņēmējdarbības vides un konkurētspējas uzlabošana ir darba devēju uzmanības fokusā.
Fragments no intervijas
Cik viegli vai grūti no vienas sporta spēļu organizācijas problēmu loka pārslēgties uz visiem darba devējiem svarīgo jautājumu risināšanu?
Saturs un forma. Forma ir līdzīga, un darbu Latvijas Darba devēju konfederācijā redzu kā savu kompetenču loka paplašināšanu. Iepriekš pārstāvēju vienu nozari, tagad saturs kļuvis daudzveidīgāks, vienlaikus ir jautājumi, kuri būtībā ir vieni un tie paši. Piemēram, darba tiesisko attiecību un sociālo garantiju jautājumi, darbaspēks, tā pieejamība Latvijā un viesstrādnieku (leģionāru) piesaiste. Protams, Latvijas Darba devēju konfederāciju un tai piekrītošo tēmu loks ir daudz plašāks nekā manas sporta funkcionāra karjeras laikā, un līdz ar to arī sadarbības partneru skaits ir ievērojami plašāks. Ikdienā jākomunicē ne tikai ar vienu Izglītības un zinātnes ministriju, bet arī ar Finanšu, Ekonomikas, Zemkopības, Veselības, Ārlietu, Iekšlietu, Klimata un enerģētikas, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.
Lieta, kura neatšķiras, - gan sporta spēlēs, gan darba devējos būtiskākais faktors veiksmīgam startam ir saliedētas, profesionālas, kompetentas komandas esamība. Startēt uz LDDK ģenerāldirektora amatu bija apzināts solis karjeras izaugsmē. Pēc karjeras beigām iestājos augstskolā, kur ieguvu bakalaura grādu tiesību zinātnē, papildus apguvu organizāciju vadību un pašlaik mācos maģistratūrā politikas zinātni. Mērķtiecīgi paaugstināju savu zināšanu, iemaņu un kompenteču loku un arī līmeni, vienlaikus izmantojot tās iemaņas, kuras bija iegūtas sportista karjeras laikā – darbaspējas, neatlaidību, pašatdevi, spēju darboties komandā un spēlēt uz rezultātu. Kopš 10. aprīļa pildu LDDK ģenerāldirektora pienākumus. Amata pienākumos ietilpst koordinēt LDDK padomes stratēģiskā redzējuma saikni ar LDDK biedru viedokli un nepieciešamībām, izmantot ekspertu kompetenci viedokļu un risinājumu formulēšanai un izstrādātos piedāvājumus tautsaimniecības attīstībai virzīt tālāk diskusijām ar valsts un sociālā dialoga pārstāvjiem. Gan sportā, gan uzņēmējdarbībā būtiskākais ir mērķa sasniegšana.
Kas pašlaik ir darba devēju uzmanības centrā?
Prioritāte Nr.1 ir darbaspēka nodokļi. LDDK aktīvi darbojas Finanšu ministrijas nodokļu pilnveides darba grupa, kurā tiek analizēta pašreizējā Latvijas nodokļu sistēma un diskutētas iespējamās izmaiņas, lai veicinātu konkurētspēju. LDDK atbalsta Ekonomikas ministrijas rosināto virzību uz fiksētu neapliekamo minimumu, kā arī kopējo darbaspēka nodokļu un tiem pielīdzināmo maksājumu samazinājumu. Latvijas nodokļu sistēmas konkurētspēja ir jautājums, par kuru LDDK biedri runā jau vairākus gadus. Tikpat būtisks jautājums ir par mazo uzņēmumu nodokļu režīmiem – nepieciešama pāreja uz vienkārši administrējamu, skaidru un ēnu ekonomiku mazinošu sistēmu.
Prioritāte Nr. 2 ir darbaspēka pieejamība, jo bez tās tautsaimniecības attīstība būs ļoti lēna vai pat neiespējama, bet tā rezultātā arī valsts budžetā diez vai var cerēt uz lielākiem nodokļu ieņēmumiem. Darbaspēka pieejamība ir viena no Eiropas Komisijas ziņojumos atspoguļotajām prioritātēm. Nepieciešams atvieglot kvalificētā darbaspēka importu (talantu importu), veidot integrācijas programmas trešo valstu pilsoņiem, kā arī atvieglot un paātrināt potenciālo darbinieku no trešajām valstīm reģistrācijas procesu darba tirgū un potenciālā darbinieka kvalifikācijas ātru un vienkāršu pielīdzināšanu. Prioritāte Nr.3 ir uzņēmējdarbības veicināšana reģionos, lai mērķtiecīgi piesaistītu investīcijas jaunas uzņēmējdarbības attīstībai tajos. Tāpat darba devēju uzmanības lokā ir inovācijas - valsts atbalsta pasākumi to ieviešanā, visa veida birokrātijas mazināšana. Nepieciešams atturēties no jaunu politiku veidošanas, kas uzliek papildu nastu uzņēmumu pleciem, lai nodrošinātu apstākļus inovāciju attīstībai, un atturēties no tādu politiku izstrādes, kas var traucēt konkurētspējai.
Visu rakstu lasiet 13.jūnija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!