Raksta galerijā lasi uzņēmumu vadītāju viedokli par priekšnieku un padoto attiecībām sociālajos tīklos! (Plašāk par šo tēmu lasāms 26. jūlija laikrakstā Dienas Bizness)
#1/5
SIA Zvaigzne ABC valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka draudzību ar kolēģiem sociālajos tīklos vērtē ļoti pozitīvi un uzskata, kā tā bagātina dzīvi. «Sociālie tīkli ir viena no mūsu kopīgās dzīves sastāvdaļām, kas ļauj mums būt labāk informētiem, kā arī labāk vienam otru iepazīt un justies tuvākiem. Tajos atklājas daudzi cilvēku talanti, ko ikdienas saskarsmē var arī nepamanīt. Savstarpējā saziņa ļauj ātrāk risināt un novērst darba problēmas, saņemt padomus un izvēlēties labākos risinājumus,» teic uzņēmēja. Viņa ir pārliecināta, ka privātumu sociālajos tīklos ir iespējams saglabāt, tas ir atkarīgs no katra paša vēlmes. «Esot sociālajos tīklos, es nedomāju par to, vai un kam es esmu vadītāja. Draugu loku nekādi neierobežoju,» savas aktivitātes sociālajos tīklos skaidro V. Kilbloka.
#2/5
Digitālā vide ļoti dažādos veidos paplašina ikdienu un saziņu, tā ļauj parādīt ne tikai, kāds cilvēks ir vadītājs, bet arī – kādā uzņēmumā viņš strādā, atzīst Food Union grupas finanšu direktors Eiropā, AS Rīgas piena kombināts valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs. Viņš norāda, ka, tāpat kā nav skaidri nošķirama viņa kā uzņēmuma vadītāja identitāte no viņa personīgās, arī digitālajā vidē šāds nošķīrums nepastāv. «Laikā, kad business-to-business komunikāciju jau sen ir nomainījusi people-to-people komunikācija, sociālie tīkli kļūst par kanālu, kurā vadītājs ar savu personīgo piemēru, dzīvesveida un vērtību atspoguļojumu, var pārliecināt nākt strādāt uz savu uzņēmumu, uzsākt biznesa attiecības vai iepazīstināt ar jaunajiem produktiem,» teic N. Staņēvičs.
#3/5
AS Dobeles dzirnavnieks valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils stāsta, ka viņam sociālie tīkli nav vieta, kur aktīvi atspoguļot savu privāto dzīvi, bet labs komunikācijas kanāls, kurā dalīties ar dažādām uzņēmuma aktualitātēm un parādīt saviem kolēģiem, ka viņš ir uzņēmuma patriots. «Mūsdienās ir praktiski neiespējami nošķirt privāto dzīvi no darba dzīves un īsto no virtuālās, tāpēc manā draugu lokā likumsakarīgi ir arī kolēģi. Šāda draudzība nereti ieliek arī pamatu labākai komunikācijai aci-pret-aci. Piemēram, tā palīdz man gūt ieskatu, kāda ir manu darbinieku ikdiena un intereses, gan darbiniekiem saprast, ka arī es, lai arī vadītājs, esmu vienkāršs cilvēks, atvērts un draudzīgs komunikācijā,» uzsver K. Amsils. Viņš atzīst, ka privātums ir ļoti subjektīvs jēdziens, un katrs cilvēks robežas starp profesionālo un privāto telpu velk citādāk. «Visbiežāk šī smalkā robeža ir jūtama abpusēji – gan no darbinieka, gan vadītāja puses. Iespējams, ka tieši darbinieki būs tie, kuri vairāk uztrauksies, ja sociālajos tīklos parādīsies kāda fotogrāfija vai komentārs, kuru vadītājam nebūtu jāredz, » spriež K. Amsils.
#4/5
Accenture vadītājs Latvijā Maksims Jegorovs ir pārliecināts, ka mūsdienās sociālo tīklu dēļ visi ir kļuvuši par publiskām personām. «Tas var patikt vai nepatikt, bet tas tā ir. Protams, publiskuma pakāpe atšķiras un dažādas paaudzes sociālos tīklus izmanto dažādi, bet mūsdienās cilvēks bez aktīva konta ir ne tikai kā cilvēks bez telefona, bet kā cilvēks bez personības. Tam ir tikpat liela ietekme ārējā komunikācijā kā iekšējā saziņā. Protams, gadās, ka cilvēki komunikāciju noved līdz absurdam – nevis cenšas savu atvaļinājumu vai dzīvi kopumā izdzīvot, bet nofotografēt un izlikt bildes sociālajos tīklos,» rezumē M. Jegorovs.
#5/5
SIA Baltijas ceļojumu grupa valdes priekšsēdētājs Vladislavs Korjagins uzskata, ka vadītāja un darbinieku draudzība sociālajos tīklos ir atkarīga no katra paša iniciatīvas un vēlmes, darba specifikas un citiem faktoriem, un šajā draudzībā ir saskatāmi gan plusi, gan mīnusi kā vadītājam, tā darbiniekiem. «Šāda draudzēšanās ir kā koks ar diviem galiem. Tā kā ikdienas darbā tiek pavadīts daudz laika kopā, lielākais pluss ir tas, ka sociālie tīkli palīdz virtuālajā team-building, tas saliedē kolektīvu un palīdz atrast kopīgu valodu. Tajā pat laikā tas veicina darbinieku pašcenzūru, jo diez vai tiks publicētas bildes no trakas darba ballītes piektdienas vakarā, ja draugos ir priekšnieks, vai atpūtas, kamēr iesniegta slimības lapa,» spriež V. Korjagins. Tomēr viņš ir pārliecināts, ka šādai draudzībai ir vairāk plusu nekā mīnusu un tā veicina labāku savstarpēju saprašanos.