Trīs Latīņamerikas valstis – Venecuēla, Bolīvija un Nikaragva piedāvājušas patvērumu bijušajam ASV izlūkdienesta aģentam Edvardam Snoudenam (Edward Snowden), vēsta pasaules mediji.
Iepriekš Venecuēlas preziedents Nikolas Maduro (Nicolás Maduro) pavēstīja, ka viņa valsts «gandrīz noteikti» piešķirs politisko patvērumu E. Snoudenam, ja viņš tādu lūgtu, un pagājušās nedēļas beigās Venecuēlas neatkarības svētkos sacīja, ka lēmis par labu patvēruma sniegšanai bijušajam ASV spiegam. N. Maduro ir lēmis par labu «aizsargāt šo jauno vīrieti no vajāšanas, ko pret viņu vērsusi pasaulē varenākā impērija».
Venecuēlas prezidents izteicās, ka E. Snoudens atklājis patiesību, ka ASV izspiego visu pasauli.
Pašlaik gan vēl nav zināms, vai E. Snoudens pieņems Venecuēlas piedāvājumu. Tāpat nav zināms, kādā veidā, pieņemot Latīņamerikas valsts politisko patvērumu, E. Snoudens šajā valstī nokļūs, vēsta Reuters.
Jau rakstīts, ka 30 gadus vecais E. Snoudens ticies ar Krievijas amatpersonām, un tās viņam solījušas piešķirt politisko patvērumu, ja bijušais ASV spiegs sola pārtraukt izplatīt konfidenciālo ASV informāciju. Vēlāk gan E. Snoudens atteicās no sava nodoma, un atcēlis savu lūgumu palikt Krievijā, lai arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins un viņa pārstāvji noliedz, ka Krievija varētu izdot E. Snoudenu valstij, kurā tiek izpildīti nāvessodi. E. Snoudens uzturas Maskavas Šeremetjevas lidostā.
Nesen E. Snoudens atklājis, ka Lielbritānija un Vācija nav vienīgās valstis, kas sadarbojas ar ASV izlūkdienestu – to vidū ir arī Austrālija.
Politiskā patvēruma lūgumi E. Snoudena vārdā ir iesniegti Austrijai, Bolīvijai, Brazīlijai, Francijai, Indijai, Īrijai, Itālijai, Krievijai, Kubai, Ķīnai, Nīderlandei, Nikaragvai, Norvēģijai, Polijai, Somijai, Spānijai, Šveicei, Vācijai un Venecuēlai.
Vēstīts, ka ar Twitter palīdzību precību piedāvājumu E. Snoudenam izteikusi bijusī Krievijas spiedze
Anna Čapmana, un E. Snoudens atzinis, ka būtu gatavs viņu precēt.
Bijušais ASV specdienestu aģents E. Snoudens uzsāka bēguļošanu pēc tam, kad britu laikrakstam The Guardian un ASV laikrakstam Washington Post atklāja informāciju par to, ka ASV Nacionālās drošības aģentūra (NSA) vākusi informāciju tādu kompāniju kā Google, Facebook, Apple, Microsoft u. c. serveros. ASV plašsaziņas līdzekļu rīcībā nonākušie slepenie dokumenti liecina, ka varasiestādēm bijusi pieeja lietotāju video un audio materiāliem, fotogrāfijām, e-pastu sarakstēm u. c. failiem. Tas devis iespēju ASV varasiestādēm izsekot potenciālus teroristus. Informācija iegūta programmas ar kodētu nosaukumu Prism ietvaros.
Jau rakstīts, ka pēc E. Snoudena teiktā, mūsdienās vidēji mēnesī ASV, piemēram, Vācijā noklausās un izlasa pusmiljardu telefonzvanu, e-pastu un teksta ziņojumu, citējot slepenus ASV dokumentus, kas nonākuši Vācijas laikraksta rīcībā, ziņo Reuters. Tādējādi Vācija, kas ir viens no ASV lielākajiem sabiedrotajiem, amerikāņu slepeno dienestu vidū ir Ķīnai līdzīgs «mērķis». Informācija par vērienīgajiem noklausīšanās pasākumiem jau izraisījusi diskusijas par to, kur velkama robeža starp nacionālo drošību un cilvēku tiesībām uz privātumu, ASV un citās valstīs, ziņoja Reuters.
#1/11
E. Snoudena atbalstītāji Indijā. Indija ir viena no valstīm, kurai E. Snoudens prasījis patvērumu.
#3/11
Bolīvijas prezidents Evo Moraless 6. jūlijā paziņo, ka E. Snoudens var apmesties šajā valstī.
#5/11
N. Maduro, Venecuēlas prezidents, valsts neatkarības svētku laikā. Svinību laikā prezidents paziņojis, ka Venecuēla piedāvās E. Snoudenam politisko patvērumu.
#7/11
Par E. Snoudenu jau tiek uzņemta filma. Attēlā redzams bijušā ASV spiega lomas atveidotājs Endrjū Cromīks (Andrew Cromeek). Pirmā filma par E. Snoudenu ilgst piecas minūtes, un tās uzņemšanas budžets bija 542 ASV dolāri, un tā apskatei ievietota medijā Youtube.