Šogad pirmo reizi skolas gaitas sāk 22,3 tūkstoši bērnu, bet kopumā Latvijā no 1. līdz 12. klasei mācīsies aptuveni 202 tūkstoši skolēnu.
Rīgā 1. septembrī uz skolām un bērnudārziem dosies aptuveni 89 tūkstoši bērnu un jauniešu. Šajā mācību gadā Latvijā strādās 755 pašvaldību pamata un vidējās vispārējās izglītības iestādes un 60 privātās pamata un vidējās vispārējās izglītības iestādes. Rīgas pašvaldībā darbosies 115 vispārējās izglītības iestādes, 150 pirmsskolas izglītības iestādes, 11 bērnu un jaunatnes sporta skolas, 13 bērnu un jauniešu interešu centri, deviņas bērnu mākslas un mūzikas skolas. Skolotāju skaits vispārizglītojošajās dienas skolās 2014./2015 mācību gadā bija 22323. Jaunākie statistikas dati par šo gadu vēl nav apkopoti. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) informē, ka ik gadu pašvaldība kā izglītības iestāžu dibinātāja publicē sludinājumus par pieejamām skolotāja vakancēm. No tām secināms, ka biežāk tiek meklēti skolotāji pirmsskolas izglītības iestādēm un eksakto mācību priekšmetu skolotāji.
Finansējums mācību līdzekļu un mācību literatūras iegādei – 2015.gadā vienam skolēnam ir 18,98 eiro (visu klašu skolēniem šis finansējums ir vienāds). Pedagogu darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām – atbilstoši finansējuma aprēķinam 2015. gada septembrim – decembrim, kas veikts, ņemot vērā izglītojamo skaitu 2015.gada 27. maijā, vidējā izmaksa uz vienu izglītojamo gadā ir 1134 eiro. Iepriekš aprēķinātajam laika periodam (2015.gada janvārim – augustam) vidējā izmaksa uz vienu izglītojamo gadā bija 1132,08 eiro.
Ministru kabineta noteikumi paredz, ka viena skolēna ēdināšanai ir paredzēti 1,42 eiro dienā. Valsts apmaksātas brīvpusdienas tiks nodrošinātas 1.-4. klašu skolēniem. Pagājušajā mācību gadā brīvpusdienas tika nodrošinātas līdz trešajai klasei. Lai arī 4. klases skolēni saņemtu brīvpusdienas, šogad papildus nepieciešami 2,15 milj. eiro, bet 2016. gadā – 4,473 milj. eiro. Kopējais finansējums skolēnu ēdināšanai 2015.gadā plānots 17,7 milj. eiro, nākamgad – 20,54 milj. eiro.
Izglītības likumā noteikts, ka valsts un pašvaldību atbildība ir nodrošināt pamata un vidējās izglītības skolēnus ar mācību līdzekļiem, bet vecākiem jāsarūpē individuālie mācību piederumi: kancelejas piederumi, apģērbs un apavi, atsevišķu mācību priekšmetu (sports, mājturība un tehnoloģijas u.c.) obligātā satura apguvei nepieciešamais specifiskais apģērbs, apavi un higiēnas piederumi, materiāli, kurus izmantojot mācību procesā skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām.
Mācību stundu slodze nedēļā vienā pamatizglītības programmā 1.klasē nedrīkst pārsniegt 22 mācību stundas. Savukārt dienā nedrīkst pārsniegt piecas mācību stundas. No tām nedēļā divas stundas ir sporta nodarbības. Skolas somas svars bērniem, kas jaunāki par deviņiem gadiem, nedrīkst pārsniegt 3,5 kg.
Lai noskaidrotu, cik daudz naudas vecāki iztērējuši pirmklasnieka vajadzībām, DB aptaujāja vairākas ģimenes, kuru bērni šogad sāks mācības 1. klasē. Lai gan bērna sagatavošana 1. klasei prasa ne mazums izdevumu, DB aptaujātie vecāki atzīst, ka, taupīgi iepērkoties un meklējot veikalos akcijas preces, ir iespējams krietni ietaupīt. Turklāt daudzas lietas, piemēram, apģērbs un apavi nemaz nebija jāpērk. Speciāla apģērba iegāde jāparedz tiem bērniem, kuri mācīsies skolā, kurā nepieciešama skolas forma. Vecāki teic, ka formas nepieciešamība nav apgrūtinājums, jo pēc tam visu gadu varēs nelauzīt galvu par apģērba iegādi, turklāt ar formu visi skolēni izskatās vienādi un apģērbs neizgaismo sociālo statusu.
Visu rakstu iespējams izlasīt pirmdienas, 31.augusta, laikrakstā Dienas Bizness!