Vienādi ģērbti bērni uz skolu dodas dažādās pasaules valstīs, īpaši populāra uniforma ir Lielbritānijā un Japānā
Daudzviet to valkāšana ir saistīta ar kultūru un tradīcijām, piemēram, dažās Indijas skolās valkā sari, bet musulmaņu reliģijas piekritējiem Tanzānijā obligāti ir jānēsā gaišs hidžabs. Japānas skolas formas tiek uzskatītas par stilīgākajām pasaulē – jo «vecākā» klasē meitenes mācās, jo īsākus svārkus drīkst vilkt. Formastērpi Latvijā bijuši gan pirmās brīvvalsts laikā, gan padomju gados. Tie, kuri par negludinātiem kaklautiem ir saņēmuši piezīmes dienasgrāmatās, pratīs novērtēt mūsdienu formu estētiku un to visnotaļ demokrātiskās izvēles iespējas. Šobrīd Latvijā formastērpi nav obligāta prasība; šo apģērbu klāsts paplašinās, tie kļūst praktiskāki un mūsdienīgāki. Pie mums jaunajā mācību gadā skolnieku – obligātā skolas apģērba valkātāju – skaits būtiski nepalielināsies, tādējādi pašmāju skolu formu ražotāji un tirgotāji šogad nozīmīgu biznesa pieaugumu neizjūt. To ietekmējusi skolu tīkla reforma, kuras rezultātā mācību iestāžu kļuvis mazāk. Lai arī izejmateriālu izmaksas ir kāpušas, skolu formām cenas netiks palielinātas, sola apģērbu izgatavotāji. DB aptaujātie uzņēmēji pauž, ka skolas formas Latvijas skolās ir gaumīgas, tās ieliek bērnus noteiktos «rāmjos», vairo disciplīnu un piederības sajūtu konkrētajai mācību iestādei. Iebildumu pret to izskatu nav tiem, kas darbojas dizaina laukā un modes mākslas pasaulē.
Šajā biznesā darbojas vairāki uzņēmumi – gan apģērbu ražotāji, kuriem gan tas nav pamatbizness, gan izplatītāji. Kā vieni, tā otri ir izveidojuši interneta veikalus. Ideja par skolas formām Latvijā ir dzīvotspējīga, un katru gadu aizvien jaunas skolas nolemj, ka viņu audzēkņiem jāstaigā šādos apģērbos. Lēmumu par to valkāšanu un piegādātāju pieņem skolas vecāku padome. Skolas formas pamatā iegādājas skolēnu vecāki, tāpēc iepirkumu procedūra netiek veikta. Tā kā katrai skolai nepieciešamais apģērbu skaits ir salīdzinoši neliels, vienāda izskata un izmēra apģērbu nav daudz, un ražotājiem šis bizness nav pārāk izdevīgs.
SIA Ameri skolas formu tirgū ir jau 10 gadus, taču uzņēmumam tas nav pamatbizness. Skolas formu šūšana un realizācija veido 7% no apgrozījuma, kas 2017. gadā bija 323,3 tūkst. eiro. Uzņēmums apģērbj 54 Latvijas skolu skolniekus, kā arī kaimiņvalsts Igaunijas bērnus. 2% no uzņēmumā saražotajām skolas formām aizceļo uz Igauniju. Savulaik SIA Ameri šuva skolas apģērbu arī Krievijas skolēniem, taču šīs valsts valūtas – rubļa – devalvācija viesa korekcijas sadarbībā ar Krievijas partneriem, kuri vēlas to atjaunot, stāsta SIA Ameri komercdirektore Aija Āriņa. Lielākā daļa skolas formu tiek izgatavota no trikotāžas, katrai skolai tās tiek veidotas pēc individuāla dizaina. Formas tiek šūtas no vairāk nekā desmit dažādu krāsu un materiālu audumiem. «Piedāvājuma spektrs ir plašs, risinājumi pārdomāti tā, lai atbilstu skolas profilam un identitātei,» teic A. Āriņa. Šīs mācību sezonas jaunums – sarafāns Laura. «Tas ir praktisks – viegli uzvelkams un nēsājams, tam nav nekādu lieku elementu, piemēram, rāvējslēdzēja,» viņa klāsta.
Visu rakstu Skolas formu uznāciens lasiet piektdienas, 31.augusta laikrakstā Dienas Bizness!