Plastiskie ķirurgi ar bažām gaida rudeni, kad kļūs skaidrs, vai ekonomikas attīstības atslābums ietekmēs arī šo nozari.
Strādā privātajā sfērā
Estētisko medicīnu un stomatoloģiju veselības aprūpes uzņēmumu pārstāvji min starp rentablākajām veselības aprūpes nozarēm. Tāpat šīs ir starp tām jomām, kurās pēc nozares pārstāvju sacītā ir lielākais «medicīnas tūristu» īpatsvars. Plastiskā ķirurģija apvieno gan kosmētisko, gan pēctraumu rekonstruktīvo, gan rokas ķirurģiju. Gandrīz visi plastiskie ķirurgi Latvijā strādā privātos uzņēmumos, viens no nedaudzajiem izņēmumiem ir VSIA Valsts zobārstniecības un sejas ķirurģijas centrs, kas piedāvā arī kosmētiskās ķirurģijas pakalpojumus. Kopumā valstī ir 23 plastiskie ķirurgi, tomēr ne visi no viņiem šobrīd strādā savā profesijā. Savukārt kaimiņvalstī Lietuvā sertificēti ir 17 plastiskie ķirurgi, informē Latvijas Plastisko ķirurgu asociācijas (LPĶA) prezidents Pēteris Laucis.
Vairs nepieaug
Pēc apgrozījuma lielākā plastiskās ķirurģijas uzņēmuma Latvijas plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centra apgrozījums pērn audzis par trešdaļu un sasniedzis 1,58 milj. Ls. Šis uzņēmums, kā arī Brūču klīnika slimnīcā Linezers veic lielāko rekonstruktīvo operāciju daļu. Pašlaik valsts apmaksā pēctraumu rekonstruktīvās un rokas operācijas, paskaidro P. Laucis. Viņš atzīst, ka nav apkopoti dati par to, cik lielu daļu no visām plastiskās ķirurģijas operācijām apmaksā valsts, tomēr viņa paša darbā šādas operācijas veido aptuveni 20% no visām veiktajām procedūrām. Līdz šī gada sākumam gan pacientu skaits, gan veikto operāciju skaits audzis, tomēr pēdējo mēnešu laikā vērojams neliels kritums, saka P. Laucis. Arī plastiskais ķirurgs un Ādažu privātslimnīcas līdzīpašnieks Jānis Zaržeckis atzīst, ka kopš gada sākuma nozarē vairs nav vērojams pieaugums.
Gaida rudeni
Arī Veselības centrs 4 piedāvā plastiskās ķirurģijas pakalpojumus. Uzņēmums nule atklājis Estētiskās medicīnas centru, kurā strādās plastiskā ķirurģe, dermatologi un virkne citu speciālistu. Uzņēmuma vadītājs Māris Rēvalds atzīst, ka gaļu no procedūrām, ko veic plastiskie ķirurgi - rētu, dzimumzīmju un citu defektu likvidēšanu - ar atbilstošu aprīkojumu var veikt arī dermatologi. M.Rēvalds skaidro, ka ik gadu lielākais veikto procedūru skaits vērojams pavasarī, pēc tam seko kritums, bet oktobrī un novembrī ir otrs aktīvākais plastiskās ķirurģijas operāciju veikšanas laiks. Vasarā saistībā ar atvaļinājumu laiku, kā arī to, ka karstā laikā operācijas nav ieteicams veikt, to skaits sarūk. Tādējādi iespējamā ekonomiskā lejupslīde sakritusi ar ikgadējo kritumu. Tomēr Veselības centra 4 vadītājs atzīst, ka skaistuma industrija ir viena no apdraudētākajām nozarēm ekonomikas atslābuma laikā. Viņš prognozē, ka gada otrajā pusē šajā jomā varētu vērot nelielu lejupslīdi. Pēdējo gadu laikā šīs nozares attīstība turīgo iedzīvotāju slāņa palielināšanās dēļ bijusi ļoti strauja.
Pēc lētākām operācijām
Kā liecina kāda Lielbritānijas plastiskās ķirurģijas interneta portāla veikta aptauja, 17% no tiem šīs valsts iedzīvotājiem, kas nolēmuši veikt šāda veida operāciju, apsver iespēju to veikt Austrumeiropā. Tas lielākoties tiek pamatots ar zemākām cenām. 2006. gadā aptuveni 150 tūkst. ASV iedzīvotāju devās uz ārvalstīm veikt dažāda veida medicīniskas operācijas. J.Zaržeckis informē, ka veselības tūrisms plastiskās ķirurģijas nozarē ir stabili augoša tendence. Pašlaik viņa praksē starp klientiem ir aptuveni viens ārvalstu pacients nedēļā. P. Laucis atzīst, ka nozīmīgu klientu daļu - aptuveni 40% - veido ārvalstīs dzīvojošie latvieši, kas operācijas izvēlas veikt Latvijā. Īstu ārzemnieku starp pacientiem neesot vairāk kā desmitā daļa.