Metāla tirdzniecības un metālapstrādes a/s Severstaļlat par 15 milj. eiro kā bāzi attīstībai iegādājies uzņēmumu Polijā.
"Esam iegādājušies Polijas uzņēmumu Tehnologia Bucek, kurš pēdējo 8-10 galu laikā vairāk ir stāvējis dīkā nekā strādājis, kaut arī tā pirmsākumi meklējami pirms apmēram 120 gadiem," stāsta a/s Severstaļlat valdes priekšsēdētājs Aleksejs Gogunovs.
Reanimēs
Viņš norāda, ka uzņēmuma rīcībā ir speciālisti, zināšanas un pieredze, lai šo Katovicē esošo uzņēmumu reanimētu un pārveidotu par būtisku konkurentu Polijas tirgū esošām pasaules vadošo metāla ražotāju izveidotajām tirdzniecības kompānijām. Polijā ik gadu tiek realizētas ap 12 milj. t metāla, kamēr visā Baltijā tikai ap 1 milj. t, Polijas tirgus ietilpīgu rāda A. Gogunovs.
Lai arī maksātnespējīgā uzņēmuma aktīvu iegāde izmaksājusi ap 15 milj. eiro, tuvāko gadu laikā Severstaļlat plāno ieguldīt vēl apmēram 10 milj. eiro, lai to attīstītu. Šā gada martā Katovicē esošā kompānija maina nosaukumu un tagad tā ir Sererstaļlat Silezia. "Interesi par Polijas kompāniju izrādījām jau pērn, taču juridiski pirkums tika noformēts tikai šogad, bet investīcijas jaunajā meitaskompānijā uzņēmuma padome apstiprināja tik tikko," atklāj A. Gogunovs. Severstaļlat Silezia nodarbināti 350 strādājošie.
Apjomi pieauga
Severstaļlat savus izstrādājumus Polijā realizē jau vairākus gadus, un ar katru gadu šie realizācijas apjomi arvien pieauga, taču visas piegādes notika no noliktavām Rīgā. "Polija ir liels dinamiski augošs tirgus un meitas kompānijas izveidei ir loģisks solis," uzsver A. Gogunovs.
Viņš norāda, ka kompānijai Polijā ir arī savas cauruļu ražošanas līnijas, kuras tiks iedarbinātas un apgādāts gan Polijas, gan kaimiņvalstu tirgus, tādējādi uz šiem tirgiem vairs caurules netiks vestas no uzņēmuma ražotnes Rīgā. "Uzņēmums Polijā ļauj būt ne tikai tuvāk potenciālajiem produkcijas pircējiem Polijā, bet arī netālu esošajā Čehijā, Slovākijā un Ungārijā, kā arī Vācijā, Austrijā," skaidro A. Gogunovs. Viņš norāda, ka šie kapitālieguldījumi atmaksāsies pāris gadu laikā, taču ne ilgāk kā 5 gadu termiņā.
Lietuvā jau strādā
Severstaļlat meitas kompānija Polijā ir otrā aiz pērn Lietuvā izveidotās Armet, kas sākotnēji nodarbojās ar metālu tirdzniecību, bet tad tika uzstādītas armatūras izstrādājumu ražošanai nepieciešamās iekārtas un uzsākta šīs produkcijas ražošana Lietuvas tirgum. "Tas ir veiksmīgs projekts ar nelielām (ap 1 milj. eiro) investīcijām," secina A. Gogunovs.
Viņš atzīst, ka savu ietekmi atstājuši kaimiņvalsts valdības lēmumi attiecībā uz grožu pievilkšanu kredītu saņemšanai, jo, pieaugot prasībām, sarukuši būvniecības apjomi.
Nemazina apgriezienus
"Uzņēmuma iegāde Polijā nesamazinās Latvijā izvietotās metāla cauruļu ražotnes attīstību," norāda A. Gogunovs. Savu teikto viņš pamato ar to, ka lai a/s Severstaļlat ražotās caurules varētu izmantot celtniecībā un metāla konstrukcijās ES un marķēt ar zīmi CE, uzņēmums veicis sertifikāciju un saņēmis Bureau Veritas Certification sertifikātu. "Tādējādi esam izpildījuši ES direktīvas prasību, kas stājās spēkā ar 2008. g. par to, ka celtniecībā un metāla konstrukcijās izmantojamas tikai to ražotāju caurules, kuri saņēmuši attiecīgu sertifikātu," skaidroja a/s Severstaļlat valdes priekšsēdētājs.
Viņš uzsver, ka saņemtais sertifikāts ir pirmais tāda veida dokuments visā Baltijā, taču arī citi tērauda konstrukciju ražotāji šobrīd veicot sertifikāciju, jo bez CE marķējuma šādus izstrādājumus nevar izmantot būvniecībā. Tāpat ieguldījumi paredzēti, lai īstenotu uzlabojumus ne tikai ražošanā, bet arī loģistikā.
"Investīcijas būs, jo neieguldot nav iespējama attīstība," uzsver A. Gogunovs. 2007. gadā kopumā tika pārdotas ap 377 000 t metāla un kopējais uzņēmuma apgrozījums sasniedzis 162 milj. Ls, kas ir vairāk nekā 2006. gadā (119.6 milj. Ls), norāda A. Gogunovs. Savukārt a/s Severstaļlat mātes kompānija Severstaļ ir viens no pasaules lielākajiem tērauda ražošanas uzņēmumiem un tā pērnā gada tīrā peļņa sasniedza 1.94 miljardus ASV dolāru.