Uzņēmums Istabai izstrādājis telemetrijas ierīci D-Box, kas pēc skaņas nosaka, vai ārējais automātiskais elektroniskais sirds defibrilators nav sabojājies , otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
DB jau iepriekš rakstīja par Draugiem.lv grupas uzņēmumu Istabai, kas izstrādā mājokļu apkures un klimata kontroles sistēmu. Tagad tā komanda ķērusies pie nākamā izaicinājuma un ir izstrādājusi telemetrijas ierīci D-Box Nīderlandes dzelzceļam, kura pēc skaņas nosaka, vai ārējais automātiskais elektroniskais sirds defibrilators (AED) strādā vai nestrādā. AED ir medicīnas iekārta, ar ko atdzīvina cilvēku, kam apstājusies sirdsdarbība. Vairākās valstīs, piemēram, Vācijā, Norvēģijā, Nīderlandē, tos mēdz izvietot un izmantot dažādās vietās: dzelzceļa stacijās, lidostās, tirdzniecības centros. Līdzīgas iekārtas ir arī glābšanas helikopteros, ātrās palīdzības mašīnās. «Šobrīd Latvijā ir obligāta prasība pēc ugunsdzēšamā aparāta un aptieciņām, bet pirms kādiem 15 gadiem tas nebija obligāti, līdzīgi kā agrāk mašīnās nebija drošības jostas. Viss attīstās. Iespējams, pēc laika arī Latvijā publiskās vietās būs AED aparāti,» spriež Jānis Lindermanis, SIA Istabai vadītājs.
Gadās, ka AED aparāti nestrādā, piemēram, kāds to ļaunprātīgi ir sabojājis vai radusies cita tehniska ķibele. Piemēram, pērn Amsterdamas Centrālajā stacijā kādam vīrietim bija sirdstrieka, bet abi aparāti, ar ko viņu centās atdzīvināt, nav strādājuši. Laimīgā kārtā netālu bija policijas automašīna, kurā bija šis aparāts, un vīrietis tika izglābts. «To, ka aparāts nestrādā, ir grūti noteikt,» saka Jānis. Tas ziņo par problēmām pīkstot, bet skaņas signāli ir dažādi: viens modelis iepīkstas reizi stundā, cits – ik pa minūtei. Piemēram, Nīderlandes dzelzceļam ir darbinieki, kuri apbraukā dzelzceļa stacijas, lai konstatētu, vai aparāti ir klusi un «veseli» vai arī pīkst un ir jālabo vai jāmaina. «Mums radās doma, ka var mēģināt atpazīt konkrētā aparāta pīkstienu, kas ziņo par to, ka tas nav darba kārtībā. Mūsu ierīce «dzird», ka aparāts pīkst, zina, ka tas pīkst tieši šādi,» viņš stāsta. Sākotnēji Istabai bija izstrādājis atšķirīgu ierīces variantu, bet tas nebija īpaši veiksmīgs, jo bijis pārlieku sarežģīts. «Meklējām, kas AED aparātiem ir kopīgs, kā ar to varam «sarunāties», fiziski nepieskaroties. Atklājām, ka tie pīkst – katrs citādi, atšķirīgā intervālā. Tagadējā ierīce paklausās, vai defibrilators pīkst, un tad dod ziņu, ka ir problēma, kas jārisina,» skaidro Jānis.
Visu rakstu Māk saklausīt, ka ierīce ir bojāta lasiet otrdienas, 28. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (16. lpp.)!