Palēninoties ekonomiskajai attīstībai, strauji rūk brīvo darba vietu skaits un pamazām palielinās bezdarba līmenis.
Ieguvēji no šīm pārmaiņām ir darba devēji, kuriem samazinās konkurence par darbiniekiem. Tomēr ekonomikas eksperti norāda, ka situācija darba tirgū un nodarbinātībā nav atraujama no citiem ekonomiku raksturojošiem rādītājiem, kas ir visai satraucoši. Db jau rakstīja, ka iekšzemes kopprodukta pieauguma tempu krasais samazinājums pērnā gada ceturtajā ceturksnī līdz 8% un februāra dramatiski augstā gada inflācija - 16,7% liecina par to, ka ekonomika ieiet krietni lēnākas attīstības un zemāka patēriņa ciklā.
Darba tirgus mainās
Nozaru pārstāvji norāda, ka kreditēšanas ierobežojumu dēļ palēninātā būvniecības un nekustamo īpašumu tirgus attīstība liek šo jomu uzņēmējiem samazināt darbinieku skaitu, kā rezultātā ražošanas un citu nozaru kompānijām rodas lielākas iespējas aizpildīt vakances. Martā darba devēju deklarētais brīvo darba vietu skaits salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi samazinājies par 3199 vietām jeb 18,1%, kas ir straujākās vakanču skaita izmaiņas vismaz kopš pērnā gada sākuma. Šis kritums varētu liecināt par ilgstoši brīvo vakanču aizpildīšanu vai arī "samierināšanos ar neattīstību", pieļauj ekonomiste Raita Karnīte. Proti, tautsaimniecībā līdz šim valdījis liels optimisms, un uzņēmēji bija pārliecināti, ka tikpat rosīga darbība būs arī turpmāk, tādēļ bija nepieciešami arvien vairāk darbinieku. Sastopoties ar attīstības tempu palēnināšanos vai pat uzņēmumu slēgšanu, samazinās brīvo darba vietu skaits. Kopš pērnā gada beigām bezdarbnieku skaits audzis par 2,1%, bet brīvo darba vietu skaits sarucis par 19,4%.
Lielāka izvēle
Riska investīciju kompānijas PriBalt valdes priekšsēdētājs Rihards Svilpe skaidro, ka vēl nesen būvniecībā bija vērojams palielināts pieprasījums pēc darbiniekiem, kas atņēma darbaspēku citām nozarēm, jo īpaši ražošanai. Tagad sācies atgriezenisks process. Viņš norāda, ka šobrīd perspektīva nozare ir metālapstrāde un mašīnbūve, kā arī farmācija, kam ir spēcīgas iestrādnes, kvalificēti speciālisti un pietiekams eksporta apjoms. To apstiprina arī saliekamo dzelzsbetona konstrukciju ražotājas a/s Baltic Sea Port valdes priekšsēdētājs Aigars Ķimenis. Viņš skaidro, ka vairs nav vērojams darbaspēka deficīts un "ražošanai pat var atlasīt cilvēkus". Arī darbinieku prasības paaugstināt algu vairs neesot tik lielas. Tomēr darba vietu samazināšana un darbības sašaurināšana ietekmē ne tikai būvniecības un nekustamo īpašumu nozari. Pēdējo mēnešu laikā slēgti vairāki ražošanas uzņēmumi. Db jau rakstīja (12.03.2008), ka dzelzsbetona konstrukciju ražotāja Betonelements valdes loceklis Andrejs Stepanovs atzīst, ka krīt gan produkcijas cena, gan ražošanas apjomi, un katru dienu uzņēmums atlaižot trīs vai četrus strādājošos. Personāls no 180 cilvēkiem samazināts līdz 100.
Nekā pozitīva
Darba tirgū esošā situācija noteikti nav vērtējama pozitīvi, uzsver R.Karnīte. Tagad, kad būvniecības attīstība bremzējas, nav tādas nozares, kas to varētu aizstāt. Būtiski ir palielināt ekonomiku kopumā un tajā strādājošo skaitu, jo īpaši mazā valstī, skaidro ekonomiste. Viņa norāda, ka ienākumus no nozarēm, kas vēl pērn strauji attīstījās, vajadzēja izmantot stabilāku nozaru attīstībai. Tagad pieejamo līdzekļu būs mazāk, tādēļ jāpaaugstina to izmantošanas efektivitāte. R.Karnīte arī norāda uz valdības kļūdām ekonomikas politikā - ja nebūtu ierobežojumu viesstrādnieku ievešanai, tad, iespējams, "rūpniecība būtu noturējusi attīstību un treknie gadi tiktu izmantoti daudz pilnīgāk". Db jau rakstīja, ka Latvijas valdības atbalsts koncepcijai par trešo valstu darbaspēka ievešanas atvieglošanu iestrēdzis jau vairāk nekā gadu. Savukārt Igaunijas parlaments šonedēļ mīkstinājis prasības viesstrādnieku ievešanai.
Gatavi ļaunākajam
Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) vadītāja Baiba Paševica uzsver, ka februārī reģistrētais bezdarba līmenis saglabājies aptuveni tāds pats kā gada pirmajā mēnesī janvārī - 5%, turklāt netiek prognozēta strauja šī skaitļa samazināšanās vai palielināšanās. Tomēr pēkšņais brīvo darba vietu skaita kritums NVA pārstāvjiem licis sarosīties. Valsts ekonomiskā izaugsme ļoti uzskatāmi atspoguļojas darba tirgu un nodarbinātību atainojošajos skaitļos, piemēram, pagājušajā gadā pirmo reizi Rīgā un Rīgas rajonā brīvo darba vietu skaits bija lielāks par reģistrēto bezdarbnieku skaitli, atzīst NVA vadītāja. Bezdarbs zemāko līmeni sasniedza 2007. gada novembrī un kopš tā laika pamazām audzis, savukārt vakanču skaits maksimumu sasniedza pagājušā gada augustā. B.Paševica skaidro, ka pagaidām iestādes apkopotā informācija neliecina par krīzes draudiem, tomēr "mēs esam gatavi reaģēt", viņa saka. Savukārt R.Karnīte atzīst, ka bezdarbs varētu pieaugt līdz tam līmenim, kāds Latvijā bija pirms «būvniecības buma» - 7% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.
Pieaugs kvalitāte
Vēl pirms gada bija vērojama "proletariāta diktatūra un šantāža", saka Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Viktors Puriņš. No citām nozarēm cilvēki plūda uz celtniecību, bet no būvniecības kompānijām - uz privātmāju celtniecību. Tagad cilvēki sāk atgriezties gan uz celtniecības, gan ražošanas uzņēmumiem. Savukārt atgriezties vairs nav tik viegli, jo šīs nozares uzņēmumu pieaugums vairs nav tik straujš kā iepriekš. V. Puriņš ir pārliecināts, ka šo procesu rezultātā augs darba kvalitāte, kā arī ražīgums. Viņš skaidro, ka vēl pirms diviem gadiem bija ap 3000 būvkompāniju, tagad šo uzņēmumu skaits divkāršojies, bet darbaspēka ierobežotie resursi ievērojami pasliktinājuši jaunbūvju kvalitāti, kā arī veicinājuši negodīgu uzņēmējdarbību. Kā ziņo biznews.lv, arī Īriju skārusi ekonomikas attīstības tempu palēnināšanās, tādēļ pieprasījums pēc viesstrādniekiem sarucis, jo īpaši būvniecībā. Tā rezultātā daļa viesstrādnieku, tai skaitā arī no Latvijas, atgriežas savās valstīs. "Situācija būvniecībā noregulējas, un nozarē paliek tie darbinieki, kas patiešām ir speciālisti, nevis vienkārši prot noturēt rokā ķelli," saka finanšu konsultāciju uzņēmuma Ibsia Axio Capital valdes priekšsēdētājs Andis Riekstiņš, piebilstot, ka arī auto tirdzniecības nozarē darba kļuvis mazāk. Viņš prognozē, ka, augot inflācijai, iespējams, tā negatīvi iespaidos arī sadzīves tehnikas tirgotājus.