Somas galvenais uzdevums ir funkcionalitāte, un lieka dekorativitāte tai nav nepieciešama, uzskata Liene Bukovska, somu zīmola Kumma radītāja, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Lienes somu priekštecis ir mobilo telefonu maciņi. Pirms vairākiem gadiem viņas rīcībā nonāca prāvs maiss ar ādas atgriezumiem, kurus viņa pārvērta telefona maciņos. Pamazām par tiem sāka interesēties ne vien draugi un radi, bet arī cilvēki ārpus tuvinieku loka.
Izglītības faktors
«Sapratu, ka man patīk šis materiāls – āda. Modes vilkme man jau ir ilgāku laiku, un es pamazām sāku šūt somas,» saka Liene. Somu izgatavošanai viņa pievērsās arī tāpēc, ka Latvijas tirgū viņai pašai bija grūti atrast tādu somu, kas patiktu, turklāt bieži vien ādas nepilnības ražotāji cenšas noslēpt ar furnitūru. «Lakonisku, pamatīga dizaina somu, kur var sajust ādas patieso būtību, nav daudz. Tomēr somai primārā funkcija ir pārnēsāt lietas, un dekorativitāte ir sekundāra, taču daudziem tā ir kā aksesuārs, nevis funkcionāla manta,» saka Liene.
Viņa ir studējusi funkcionālo dizainu Latvijas Mākslas akadēmijā. Šis virziens ir gana praktisks, vairāk saistīts ar interjeru, mēbelēm. «Varētu teikt, ka tas ir ietekmējis manu rokrakstu. Somai ir sava funkcija, kas jāpilda, tāpēc es neizmantoju liekas dekorācijas. Tā vietā es spēlējos ar laukumu attiecībām, materiālu kontrastiem. Ar to es varu atšķirties, tāds ir mans rokraksts,» teic Liene.
Saprotot, ka vajadzētu pamācīties vairāk par somām un modi, viņa iestājās LMA maģistrantūrā, modes dizaina nodaļā.
Visu rakstu Somas, kas mainās lasiet 11. februāra laikrakstā Dienas Bizness.