Plastmasas iepirkumu maisiņi lielākoties funkcionāli mirst brīdī, kad tos atnes mājās no veikala; no tiem var veidot arī jaunus materiālus un lietas, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
«Mums katram mājās ir kāds maiss ar maisiņiem, ko krājam – gan jau noderēs. Taču tie tikai krājas un krājas. Tā droši vien ir emocionālā bagāža no mūsu vecākiem, kad padomju laikos maisiņi bija deficīts. Faktiski jau pēc pirmās lietošanas reizes tas kļūst par atkritumu, kurš dabā sadalās daudzu gadu laikā. Taču, ja maisiņš ir labi saglabājies, tikai vienreiz izmantots, nav nepieciešams to mest ārā, to var izmantot kaut kā jauna radīšanā,» uzskata Laura Bistrakova, SIA Ibio Union līdzīpašniece. Kopā ar Ivetu Heinacku un Laini Uzulēnu viņas izveidojušas uzņēmumu, kas maisiņus pārvērš jaunā materiālā, no kura top jauni priekšmeti, piemēram, blociņi, maciņi, somas un pat lampas. «Mēs no šī materiāla veidojam dizaina produktus un savu nišu tirgū vēl meklējam,» saka Laura.
Ibio Union maisiņus «sastrādā» kopā – salikti vairākās kārtās, tie siltuma iedarbībā pārtop par jaunu materiālu, kā rezultātā veidojas tāds kā plastmasas audums. «Laika gaitā esam atklājušas tehniku, kā maisiņus dabūt vienā, apjomīgā gabalā. Dažādu krāsu maisiņus savienojam kā mākslas darbu, veidojas akvarelim līdzīgs iespaids – neparedzams un unikāls. Katrs sakausējums ir neatkārtojams, veidojas jaunas krāsas, otru tādu pašu nevar atkārtot,» stāsta Laine.
Sāk darbnīcā
Pirms diviem gadiem kā aktīvas Latvijas Mākslas akadēmijas studentes Laine, Iveta un Laura tika uzrunātas, aicinot vadīt radošo darbību Eiropas Savienības mājā. Uzdevums bija parādīt bērniem, kā var dzīvot zaļi. «Sapratām, ka varam ar šo materiālu mācīt cilvēkiem nekaitēt dabai,» saka Iveta.
Visu rakstu Dod otro iespēju plastmasas maisiņiem lasiet 2. februāra laikrakstā Dienas Bizness.