Lai nekavētu to spējas pildīt normatīvajos aktos noteiktās funkcijas un sekmētu uzņēmējdarbības aktivitāti reģionos, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns aicina turpmākajā valsts budžeta plānošanas procesā rūpīgāk izvērtēt pašvaldību attīstības iespējas.
E. Zalāns nosūtījis vēstuli Ministru prezidentam un finanšu ministram, vēršot uzmanību uz Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) konstatētajām problēmām, izvērtējot pašvaldību iespējas nodrošināt likumā noteikto funkciju izpildi ar tām 2009. gadā paredzamo finansējumu.
Vēstulē norādīts, ka 2009. gadā ir paredzams būtisks pašvaldību budžeta ieņēmumu samazinājums. Vienlaikus, samazinot ministriju budžeta, tiek samazināts finansējums pašvaldību funkciju veikšanai. Piemēram, Izglītības un zinātnes ministrijai pilnībā samazināta dotācija 23 miljonu latu apmērā pašvaldību pirmsskolas izglītības iestādēs nodarbināto pedagogu darba samaksas paaugstināšanai.
Būtiski samazinātas arī visa veida dotācijas pašvaldībām - kopumā par 33.6 miljoniem latu, tai skaitā par 17.9 miljoniem latu pašvaldību autoceļiem, par 5,9 miljoniem latu atbalsts mājokļiem.
Tāpat ministrs akcentē, ka ar grozījumiem likumā Par valsts budžetu 2009. gadam tiek būtiski ierobežotas pašvaldību tiesības ņemt aizņēmumus un sniegt galvojumus. Tā rezultātā pašvaldības nespēs līdzfinansēt valsts investīciju projektus.
Plānojot, ka pašvaldībām nebūs tiesību uzņemties ilgtermiņa saistības (slēgt līgumus, kas pārsniedz gada robežu), tām nebūs iespējams piesaistīt resursus arī publiskās un privātās partnerības projektu veidā, slēgt nomas līgumus vai līzinga līgumus par iekārtu piegādi. Līdz ar to pastāv risks, ka lielai daļai pašvaldību praktiski nebūs iespēju veikt ieguldījumus infrastruktūras sakārtošanai un attīstībai. Arī prasība par pašvaldību bezdeficīta budžeta veidošanu un prasība par 2008.gadā neizlietoto pašvaldību budžetu līdzekļu „iesaldēšanu” var radīt pašvaldību uzņemto ilgtermiņa saistību neizpildi.
Vēstulē arī norādīts, ka saskaņā ar likumu Par pašvaldību finanšu stabilizēšanu un pašvaldību finansiālās darbības uzraudzību aizņēmumi nevar pārsniegt 20% no pašvaldības kārtējā saimnieciskā gada budžeta kopapjoma. Ņemot vērā pašvaldību ieņēmumu samazinājumu, relatīvi palielināsies pašvaldību uzņemto saistību apjoms procentos no ieņēmumiem, kas 2009. gadā var pārsniegt likumā noteiktos 20%. Līdz ar to pašvaldības var nonākt stabilizējamo statusā, kas savukārt prasīs papildus līdzekļus pašvaldību stabilizācijas aizņēmumu nodrošināšanai.
Ministrs vērš uzmanību arī uz to, ka pašvaldībām jāsamazina atlīdzība 2009.gadā par 15%, salīdzinot ar 2009. gada plānoto atbilstoši likumam Par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību 2009. gadā. Tas ir pretrunā ar valdības un Latvijas Pašvaldību savienības vienošanos, turklāt jāņem vērā tas, ka pašvaldību atlīdzības fondā ir liels zemo algu īpatsvars.
Lai nodrošinātu pašvaldību spējas pildīt normatīvajos aktos noteiktās funkcijas un sekmētu uzņēmējdarbības aktivitāti reģionos, gatavojot nākamos grozījumus likumā Par valsts budžetu 2009. gadam, ministrs E.Zalāns ierosina veikt vairākus pasākums.
E. Zalāns uzskata, ka pašvaldībām ir jāpiešķir tiesības aizņemties finanšu resursus valsts investīciju projektu realizēšanai. Šim mērķim nepieciešams noteikt pašvaldību aizņēmumu kopējo palielinājumu vismaz 15 miljonu latu apmērā. Tāpat pašvaldībām būtu jāpiešķir tiesības uzņemties ilgtermiņa saistības ar atsevišķu Ministru kabineta lēmumu (piemēram, publiskās un privātās partnerības projektu realizācijai un saistībām, kas nepieciešamas iepriekšējā gadā uzsākto būvniecības objektu pabeigšanai).
Ministrs arī ierosina veikt grozījumus normatīvajos aktos, paredzot, ka 20% aizņēmumu ierobežojums, kas noteikts likumā Par pašvaldību finanšu stabilizēšanu un pašvaldību finansiālās darbības uzraudzību, neattiecas uz aizņēmumiem Eiropas Savienības līdzfinansēto projektu īstenošanai.
Ņemot vērā to, ka, atbilstoši grozījumiem likumā Par valsts budžetu 2009. gadam, ir samazināts finansējums vietējo pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas īstenošanai, E.Zalāns vienreizējās dotācijas izmaksai aicina piešķirt finansējumu no Finanšu ministrijas apakšprogrammas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem.
Attiecībā uz atalgojuma sistēmu, ministrs ierosina izstrādāt grozījumus normatīvajos aktos, lai samazinātu atlīdzību par 15% pašvaldību kapitālsabiedrībās. Likums Par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību 2009. gadā tieši nenosaka normas par pašvaldību kapitālsabiedrībās strādājošajiem – minētais likums ierobežo tikai padomes, valdes un atbildīgā darbinieka atlīdzību.