Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi grozījumus būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumos un šā gada 5.novembrī Valsts sekretāru sanāksmē iesniedza starpinstitūciju saskaņošanai, informē ministrija.
Grozījumi paredz, ka laika periodā no 2016.gada 1.janvāra līdz 2016.gada 31.augustam vērtēšanas komisijas sastāvā, kura vērtēs būvspeciālistu kompetenci būvekspertīzes specialitātē, iekļauj būvspeciālistus ar vismaz 5 gadus ilgu patstāvīgo praksi, kuras ietvaros būvspeciālists veicis būvprojektu ekspertīzi vai būvekspertīzi laika periodā no 2011.gada 28.maija līdz 2015.gada 31.decembrim.
Tāpat grozījumi paredz, ka būvinspektora amata pienākumu pildīšanu iekļauj personas praktiskā darba pieredzē būvdarbu vadīšanas vai būvuzraudzības specialitātē, kā arī patstāvīgajā praksē būvdarbu vadīšanas specialitātē, būvuzraudzības specialitātē vai būvekspertīzes specialitātes attiecīgajās darbības sfērās. Uz būvinspektoriem, kuri ieguvuši patstāvīgās prakses tiesības minētajās darbības sfērās un kuri pilnu kalendāro gadu izpilda būvinspektora pienākumus, nebūs attiecināma būvspeciālista patstāvīgās prakses uzraudzības gada maksa.
Latvijas Būvniecības padome secinājusi, ka ir liels skaits personu, kuras ieguvušas profesionālo darba pieredzi laika periodā no profesionālās vidējās izglītības iegūšanas brīža līdz pirmā vai otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības iegūšanas brīdim. Tomēr šīm personām iegūto pieredzi saskaņā ar esošo regulējumu nav iespējams ieskaitīt būvspeciālista sertifikāta iegūšanai nepieciešamajā pieredzē. Līdz ar to, grozījumi paredz, ka attiecīgajā periodā iegūtā pieredze tiks ieskaitīta būvspeciālista sertifikāta iegūšanai nepieciešamajā pieredzē 50 procentu apmērā, tas ir, ne vairāk kā 1,5 vai 2,5 gadu apmērā no nepieciešamajiem 3 vai 5 gadiem. Minētais nosacījums neattieksies uz personām, kurām līdz 2014.gada 30.septembrim piešķirts būvspeciālista sertifikāts, kura derīguma termiņš ir beidzies – šīm personām viņu sertifikāta darbības laikā iegūtā patstāvīgā prakse tiks ieskaitīta jauna sertifikāta iegūšanai nepieciešamajā darba pieredzē pilnā apmērā, jo saskaņā ar iepriekšējo būvniecības regulējumu būvspeciālista sertifikātu bija iespējams iegūt arī tad, ja persona bija ieguvusi profesionālo vidējo izglītību.
Turpmāk informācija par būvspeciālistam izteikto brīdinājumu tā profesionālās darbības uzraudzības ietvaros būs publiski pieejama Būvniecības informācijas sistēmā 5 gadus.
Papildus tam, grozījumos ietverti Latvijas Melioratoru biedrības Hidromelioratīvās būvniecības speciālistu sertificēšanas centra un Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru Būvniecības speciālistu sertifikācijas centra izteiktie priekšlikumi par atsevišķu darbības sfēru, kas attiecas uz siltumapgādi, aukstumapgādi un hidrotehniskajām būvēm, nodalīšanu. Šos priekšlikumus ir atbalstījusi arī Latvijas Būvniecības padome.
Minēto sertificēšanas darbības sfēru nodalīšanai nepieciešamas Būvniecības informācijas sistēmas funkcionalitātes izmaiņas, tādēļ grozījumos paredzēts pārejas periods to ieviešanai līdz 2016.gada 1.maijam.