Nesen masu medijos tika plaši diskutēts par manu vēstuli Varšavas Fondu biržas prezidentam, kurā lūdzu viņu uz tikšanos, lai apspriestu iespējas kotēt AS Latvijas kuģniecība (LK) akcijas Varšavas biržā. Nekādus lēmumus šajā sakarā gan pieņēmuši neesam, un turpināsim vērtēt citus iespējamos finanšu tirgus. Mani patīkami pārsteidza tas informācijas daudzums, ko daži masu mediji un uzņēmēji saskatīja starp rindām manā 5 – 6 rindkopu vēstulē. Bet šajā īsajā komentārā varbūt es ieskicēšu to, ko šie atsevišķie eksperti nevēlējās saskatīt.
Arī kāds Rudolfs Meroni (pārstāv AS Ventbunkers) bija atradis laiku pakomentēt manu vēstuli. Viņš Db "atgādina iepriekš izskanējušo informāciju" par Vitol Group un Aivara Lemberga vienošanos, kas it kā kaut ko būtu pielēmusi sakarā ar AS Ventspils nafta (VN) akcijām. Lasītājam tad laikam būtu jāsaprot, ka, ja jau šī ir "informācija, kas jau iepriekš izskanējusi", tad tā ir kaut cik ticama un droši vien kādiem neredzamiem valgiem saistīta ar jautājuma būtību, proti, LK skatīšanos citu biržu virzienā. Šīs "informācijas" autors gan ir pats Meroni, un tā "iepriekš izskanēja" no viņa mutes. Cik ticama ir šī starptautski pazīstamā kunga valoda - to rādīs laiks. Bet kāda gan ir LK saistība ar Ventbunkera pārstāvi? Sava saistība ir, jo tieši Meroni tulks-speciālists Latvijas Ģenerālprokuratūrā jurists Mārtiņš Kvēps ir valdes loceklis uzņēmumā, kurš esot 28% LK akciju īpašnieks.
Meroni, kurš sevi presē dēvē arī par arbitru, laikraksta slejās ir neizpratnē, kāpēc šī viņa kolēģu M.Kvēpa un Arņa Nīcgaļa vadītā International Baltic Investments Ltd. (IBI), kas esot 28% LK akciju īpašniece, nav ieguvis padomē vai valdē nevienu pārstāvi. Viņš gan aizmirst pieminēt, ka šīs it kā IBI rīcībā esošās akcijas ir arestējusi Finanšu policija, jo ir bijis pamats uzskatīt, ka to iegāde ir saistīta ar daudzu miljonu izzagšanu no LK, ko vairāku gadu laikā, iespējams, veica bijusī uzņēmuma vadība un ar to saistītas personas. Šī lieta patlaban tiek izmeklēta, un esošā LK valde policijai ir sniegusi daudz, ļoti daudz pierādījumu, kas parāda, kā tankerus varēja par pazeminātu cenu izīrēt saviem draugiem vai sev, kas tad vēlāk tos izīrēja par tirgus cenu. Kur palika starpība, to vēl redzēsim, bet vismaz liela daļa šīs naudas palika tepat Latvijā. To mēs zinām. Kāpēc šie cilvēki nav pārstāvēti padomē? Tas ir LK akcionāru, nevis valdes jautājums.
Tik godīgā un it kā prasīgā Rīgas Fondu birža (RFB) nav papūlējusies painterēsēties, kā gan Meroni satraukumu bērns IBI ar savu 25 000 latu pamatkapitālu iegādājās aptuveni 55 miljonus vērtos 28% LK akciju? Varbūt neinteresējās tāpēc, ka IBI direktors kādreiz ir bijis Lauris Liepa – tas pats, kurš tagad darbojas RFB uzraudzības komitejā, bet iepriekš ir aktīvi darbojies atstādinātās un kriminālprocesā iesaistītās bijušās LK vadības interesēs. L.Liepa esot sevi atstatījis no nesenās lemšanas par soda uzlikšanu LK par kaut kādas informācijas nesniegšanu. Tas, protams, nav vērā ņemams arguments.
Ar informācijas sniegšanas prasībām LK citas biržas meklējumiem liela sakara nav. Bet varbūt RFB būtu vieglāk piesaistīt emitentus un investorus, ja tirgus dalībniekiem nebūtu pamata šaubīties par biržas atsevišķu institūciju vai cilvēku sadarbību ar konkrētām kotēto uzņēmumu akcionāru grupām. Starp citu, mēs šo uzskatām par juridisku strīdu, kurā RFB pārkāpj savas kompetences robežas.