Kā liecina Valsts kasē pieejamā informācija, tad Rīgas pilsētas pašvaldības bilancē iekļauto ēku un zemes vērtība pēdējo gadu laikā ievērojami samazinājās. Tomēr tajā pašā laikā Rīgas pilsēta ir ievērojami samazinājusi ilgtermiņa saistību apjomu.
Rīgas pilsētas bilancē iekļauto nekustamo īpašumu ēku un zemes vērtība 2012. gadā pārsniedza 2,6 miljardus eiro. Pakāpeniski Rīgas pilsētai piederošo ēku un zemes vērtība samazinājās. 2019. gadā tika sasniegti 2,23 miljardi eiro.
Nākamo piecu gadu laikā Rīgas pilsētas bilancē iekļauto ēku un nekustamo īpašumu vērtība samazinājās vēl par gandrīz 390 miljoniem eiro. Jāatzīmē, ka pēdējo 10 gadu laikā ievērojami samazinājās Rīgas pilsētas pamatlīdzekļos iekļauto ēku un zemes vērtība pret Rīgā radīto iekšzemes kopproduktu (IKP). 2011. gadā Rīgas pašvaldības bilancē iekļauto pamatlīdzekļu – zemes un ēku – vērtība pārsniedza vienu ceturto daļu no Rīgā radītā IKP. Pēdējos gados Rīgas pilsētas bilancē iekļauto īpašumu vērtība bija tikai aptuveni 9% no Rīgā radītā IKP.
Liepājas pašvaldības nekustamo īpašumu vērtība
Ievērojama pašvaldības bilancē iekļauto ēku un zemes vērtības samazināšanās notika arī Liepājā. 2011. gadā Liepājas pilsēta bija pārņēmusi ēkas un citus nekustamos īpašumus par kopējo bilances vērtību 444 miljoni eiro. Līdz 2015. gadam Liepājas pilsētas pašvaldības ēku un zemes bilances vērtība jau bija samazināta līdz 243 miljoniem eiro. Liepājas pilsētas bilancē iekļauto ēku un zemes vērtība turpināja samazināties. 2021. gadā tie bija vairs tikai 182 miljoni eiro, bet 2024. gada sākumā – 169 miljoni eiro.
Tajā pašā laikā lielākajā daļā Latvijas pašvaldību ēku un zemes bilances vērtība nevis samazinājās, bet gan palielinājās. Ventspils pilsētas pašvaldības pamatlīdzekļos iekļauto ēku un zemes vērtība pieauga no 91 miljona 2009. gadā līdz 170 miljoniem 2022. gadā, bet 2024. gada pirmajā janvārī tā bija 168 miljoni eiro.
Nozīmīgi palielinājās pašvaldības pamatlīdzekļos iekļauto ēku un zemes vērtība Jelgavas pilsētā. 2019. gadā Jelgavas pilsētas pašvaldības bilancē kā pamatlīdzekļi bija ēkas un zeme par 143 miljoniem eiro, uz 2024. gada sākumu Jelgavas pilsētas pašvaldības ēku un zemes bilances vērtība bija palielinājusies par 30% līdz 185 miljoniem eiro.
Pamatlīdzekļos iekļauto zemes un ēku vērtība pakāpeniski palielinājās arī Jūrmalas pašvaldībā. 2020. gadā Jūrmalas pilsētas pašvaldībai piederēja zeme un ēkas par 172 miljoniem eiro, bet 2024. gada sākumā – par 229 miljoniem eiro. Bilancē iekļauto pamatlīdzekļu zemes un ēku vērtība ievērojami palielinājās arī Latgales valstspilsētās Rēzeknē un Daugavpilī. Rēzeknē pēdējo piecu gadu laikā bilancē iekļauto ēku un zemes vērtība pieauga par aptuveni 50%, sasniedzot 150 miljonus 2024. gada sākumā.
Nedaudz mazāku pieaugumu uzrādīja Daugavpils pilsētas pašvaldība, kuras pamatlīdzekļos iekļauto ēku un zemes vērtība no 188 miljoniem 2020. gadā palielinājās līdz 228 miljoniem eiro 2024. gada sākumā.
Pašvaldībām piederošo ēku un zemes vērtības izmaiņu tendences dažādos novados ir visai atšķirīgas. Ir novadi, kuros pēdējos gados ievērojami palielinājās ēku un zemes vērtība. Piemēram, Alūksnes novadā bilancē iekļauto ēku un zemes vērtība no 43 miljoniem 2022. gadā palielinājās līdz 60 miljoniem 2024. gadā. Savukārt ir novadi, kā, piemēram, Līvānu novads, kurā pamatlīdzekļos iekļautās zemes un ēku vērtība visumā samazinājās proporcionāli ēku nolietojuma koeficientam. Ir arī novadi, kuros bilancē iekļauto ēku un zemes vērtība ir ar periodiskām svārstībām.
Visu rakstu lasiet 18.februāra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.