Pagājušajā nedēļā ASV vērtspapīru un biržu komisija (SEC) paziņoja, ka viņi uzsāk Moody’s, Standard & Poor’s un Fitch aģentūru metodoloģijas izskatīšanu, raksta Forbes.
SEC vērsās pie aģentūrām ar lūgumu izskaidrot procedūras, pēc kurām tās atklāj kļūdas, vērtējot strukturētos finanšu produktus, un uzskaitīt jebkuru kļūdu, ko viņi atraduši pēdējos četros gados.
Kredītu krīzes rezultātā arvien vairāk pasaules finanšu asociāciju nonāk pie secinājuma, ka reitingu aģentūrām nav jāvērtē kompāniju un finanšu instrumentu finanšu noturība pēc saviem unikālajiem kritērijiem, bet savā darbībā jāvadās pēc vienotiem standartiem, ziņo portāls gazeta.ru. Eksperti gan norādot, ka standartu ieviešana nebūs panaceja, jo negarantē priekšlaicīgu visu problēmu atklāšanu, un jo vairāk – to novēršanu.
Tieši reitingu aģentūras tiek uzskatītas par vienām no kredītu krīzes vaininiecēm. Vēl pavisam nesen Financial Times rakstīja, ka Moody’s kļūdaini piešķīris trīskāršo A reitingu virknei Eiropas parāda produktu. Reitingu kompāniju virzienā tika raidīta arī kritika no ASV finanšu ministra Henrija Polsona (Henry Paulson). Savukārt tagad Eiropas regulatori izvirzījuši ideju par speciāla kontroles orgāna izveidošanu, kas uzraudzīs finanšu noturības reitinga piešķiršanas procesu.
“Pašlaik, iespējams, mēs virzāmies uz tādu pašu pieeju, kāda tika lietota attiecībā uz auditoriem,” minējis starptautiskās vērtspapīru komisijas organizācijas (IOSCO) tehniskās komitejas vadītājs Mišels Prada, raksta gazeta.ru. Tolaik, pēc skandāla ar Enron kompānijas atskaitēm, nacionālie regulatori apvienojās un izstrādāja auditoriem vienotus starptautiskus standartus. M. Prada arī paziņoja, ka IOSCO jau ir izveidojusi savas rekomendācijas reitingu kompānijām un pavisam drīz tās publicēs.
Financial Times raksta, ka Eiropas vērtspapīru regulatoru komiteja (CESR) piedāvāja izveidot starptautisku institūciju, kas noteiks vienotus standartus reitingu aģentūrām. Moody’s paziņoja, ka atbalsta CESR piedāvājumu, bet Standard and Poor’s piezīmēja, ka jau ir veikuši virkni pasākumu, lai padarītu reitinga piešķiršanas procesu caurspīdīgāku.
Parex Asset Management tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis norāda, ka reitingu aģentūrās ir privātas kompānijas, un tā ir katra investora darīšana – akli ticēt reitingu aģentūru teiktajam, vai tomēr pieiet kritiski, kā tas viņaprāt ir nepieciešamas, izvērtējot jebkuru informāciju vai viedokli. „Tieši tas pats attieksies arī uz šiem „vienotajiem” standartiem, ja tādi parādīsies,” saka Z. Vaikulis.