No kļūdām ir jāmācās. Domājams, tieši šādu apsvērumu dēļ ne tikai ES, bet arī ASV un vēl dažviet notiek nopietnas diskusijas par daudz stingrāku tiesisko regulējumu banku nozarei.
Tieši tādēļ Īslandē notikusi izmeklēšana, kuras rezultātus šīs krīzē smagi cietušās valsts premjerministre Johanna Sigurdadotira atzinusi par banku pārraudzības sistēmas izgāšanos, piebilstot, ka pilnībā izgāzusies arī ideoloģija par neregulētu brīvo tirgu. Ar līdzīgu atziņu klajā nācis arī Lielbritānijas premjers Gordons Brauns, kurš tagad atzīst, ka pieļāvis kļūdu, laikus neieviešot stingrāku regulējumu bankām.
Turpretī Latvijas finanšu tirgus uzraugi, proti, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), nesteidz sev kaisīt pelnus uz galvas. Kreditēšanas dzīres norisinājās finanšu tirgus uzraugu acu priekšā. Arī tas, ka Parex banka, cenšoties tikt pie lielākas tik vilinošā kredītu tirgus daļas, ņēma vērienīgu sindicēto kredītu, nebija nekāds noslēpums. Pērn FKTK vadītāja Irēna Krūmane atzina, ka kādreizējie Parex lielakcionāri Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis saņēmuši sodu par skandināvu banku provocēšanu uz kreditēšanas sprintu.
Jā, tā tas ir, bet pamatoti būtu jautāt: vai sava daļa vainas par smagajām paģirām pēc kredītu dzīrēm negulstas uz Latvijas finanšu tirgus uzraugiem un arī nu jau no politikas aizgājušo Aigaru Kalvīti (TP)? Tieši valdībai, Saeimai un FKTK būtu jāuzņemas atbildība par to, ka lēmumi par kredītu reģistra ieviešanu un kredītu izsniegšanu tikai pamatojoties uz personas legālajiem ienākumiem, tika pieņemti tikai 2007. gada vasarā.
Vēl vairāk - to iedzīvotāju vidū, kas tagad nespēj atmaksāt laikā no 2004. līdz 2007. gadam ņemtos kredītus, noteikti ir daudz tādu, kuri bija labticīgi sekojuši banku uzraugu rekomendācijai, ka kredītsaistībām nevajadzētu pārsniegt 40% no mājsaimniecības ienākumiem. Algu samazinājums par 20%, 30% un vairāk procentiem vai ilgstošs bezdarbs tolaik nevienam nerādījās pat ļaunākajos sapņos, tikai daži eksperti, kā Latvijas Bankas prezidents reizumis ierunājās, ka kredīti tiek ņemti, cerot uz strauju ienākumu kāpumu arī nākotnē. Sekas kā uz delnas: Latvijā slikto kredītu īpatsvars ir būtiski augstāks nekā tepat kaimiņos - Lietuvā un Igaunijā.
Pagātnes kļūdas varētu nolemt aizmirstībai, ja vien atklājušās nepilnības būtu jau novērstas. Bet tā nav. Laikam jau atkal jāgaida, kad ES pieņems direktīvas par stingrāku kredītu tirgus regulējumu un paģērēs, lai tās tiktu ieviestas arī Latvijā.