Ar šā gada 1. jūliju būtiski samazināsies uzņēmumu iespējas saņemt nodokļu nomaksas termiņa pagarinājumu skaitu.
DB aptaujātie uzņēmēji ir pārsteigti un ir neapmierināti par šādu normu, kas ierobežo nodokļu nomaksas pagarinājumu skaitu. Ja līdz šim nodokļu nomaksas pagarinājumu uzņēmēji varēja saņemt neierobežotā skaitā, sadalot to laikā no 6 – 12 mēnešiem, tad grozījumi Likumā par nodokļiem un nodevām paredz, ka no šā gada 1. jūlija gada laikā viens komersants uz katru nodokli varēs pieprasīt tikai četrus termiņa pagarinājumus.
Uzņēmuma Stenders finanšu direktors Rolands Pupkēvičs stāsta, ka krīzes epicentrā 2009. gadā šie nodokļu nomaksas pagarinājumi bija liels atbalsts uzņēmējiem, kas ļāva pārdzīvot lielāko apgrozījuma kritumu. Tas deva iespēju nevis nomaksāt visus nodokļus uzreiz, bet noteiktā posmā līdz gadam varēja pagarināt to nomaksu. Stenders izmantojis iespēju nodokļu nomaksu pagarināt līdz 6 mēnešiem.
Lai arī lielākā krīze ir aiz muguras, šobrīd jautājums ir aktuāls tā iemesla dēļ, ka naudas plūsma ir neregulāra un ar nodokļu pagarinājumiem iespējams pielāgot nodokļu maksājumus ienākošajai naudas plūsmai no partneriem, stāsta Stenders finanšu direktors. Uzņēmuma darbā vērojama izteikta sezonalitāte, un tāpēc esot neregulāra naudas plūsma. Proti, no augusta līdz novembrim aktīvi prece tiek ražota un uzkrāta, bet realizēta decembrī, janvārī. Taču algas ražotājiem jārēķina katru mēnesi un arī nodokļi jāmaksā, lai gan naudu no partneriem tiek saņemta gada beigās. Tāpēc termiņa pagarinājumi ļaujot maksājumus pielāgot ienākošajai naudas plūsmai. Arī pirmajā pusgadā naudas plūsma ir neregulāra, jo, piemēram, kompānijas Ķīnas partneris veido lielu apjomu un ņem pasūtījumus reizi ceturksnī, kas nozīmē, ka divus mēnešus prece tiek ražota, bet trešajā realizēta.
«Manuprāt, tas ir mākslīgs ierobežojums. Jau līdz šim Valsts ieņēmumu dienests izvērtē uzņēmuma iesniegto argumentāciju, kāpēc tas ir vajadzīgs un vai tas ir pamatoti. Bet šādi tiek ielikts pilnīgi absurds mākslīgs ierobežojums, kas tas tieši un nepatīkami mūs skars, jo ap šo laiku sāksies sezona un nodokļu slogs sanāks dubultā – jāsamaksā nodokļi pēc iepriekšējiem termiņu pagarinājumiem plus vēl pilnā apjomā tekošie nodokļi. Tas nozīmē, ka no apgrozāmiem līdzekļiem jāizņem milzīgi līdzekļi, kas mūs var ietekmēt. Tas var radīt nopietnas naudas plūsmas problēmas,» uzsver Stenders finanšu direktors. Vairāki citi aptaujātie norāda, ka krīzes sekas nebūt vēl nav pagātnē, turklāt nākotne arī joprojām esot stipri miglaina un tādēļ arī Latvijai šo normu vajadzēja saglabāt, nevis būtiski sašaurināt.