Jaunais «Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma» likumprojekts prasa ievērot zināmu kārtību un noteikumus, bet tie nesagādās nekādas problēmas un neradīs lielus papildu izdevumus tiem uzņēmumiem, kas jau šobrīd vadās pēc godīgas uzņēmējdarbības principiem.
Tā uzskata Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes (LPUF) Ināra Šure. Viņa skaidro, ka pēc divu gadu darba ir izstrādāts Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumprojekts, kas paredz ierobežot līdz šim valdošo tirgotāju jeb veikalu iepirkumu varas izmantošanu attiecībā pret piegādātājiem, kad, piemēram, piegādātājiem tiek noteikti dažādi tiešie un netiešie papildu maksājumi par iespēju tirgot preci veikalā.
Likumprojekts paredz noteikt pārtikas preču mazumtirgotājiem jeb vairāk nekā 2000 pārtikas veikalu negodīgu darbību aizliegumu. Piemēram, pieprasīt piegādātājiem tiešā vai netiešā veidā maksāt par preču atrašanos mazumtirdzniecības vietās jeb tā saukto plauktu maksu. Tāpat tirgotāji vairs nevarēs tieši vai netieši piegādātājam prasīt maksāt vai citādi atlīdzināt par līguma slēgšanu jeb ieejas maksu veikalā vai arī aizliegtā veidā kompensēt neiegūto peļņu vai izmaksas, kas saistītas ar jaunu veikalu iekārtošanu, remontu.
I. Šure uzsver, ka likumprojektā iestrādāto noteikumu mērķis ir sakārtot attiecības starp tirgotājiem un ražotājiem, lai tās būtu vērstas uz abpusēji izdevīgu, caurspīdīgu un attīstību veicinošu sadarbību.
Viņa skaidro, ka vienoties par šādu regulējumu nebija viegli, tas prasīja daudz laika un kompromisus no visām iesaistītajām pusēm, taču domāju, ka ieguvēji no sakārtotajām attiecībām būs visi – ražotāji, tirgotāji un arī patērētāji –, jo būs zināmi skaidri spēles noteikumi. Pie šī likumprojekta divu gadu garumā speciāli izveidotajā darba grupā, kuru vadīja Ekonomikas ministrija, strādāja visas iesaistītās puses – pārstāvji no Ekonomikas ministrijas, Zemkopības ministrijas, Konkurences padomes, LPUF un Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas, kā arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes. Jāatzīmē, ka šāds likums jau ir spēkā vairākās Eiropas Savienības dalībvalstīs, kā arī Krievijā.
Šis regulējums turpmāk varētu skart aptuveni 2000 pārtikas veikalu, tai skaitā 12 tirdzniecības ķēdes un apvienības.
Db.lv jau rakstīja, ka pret likumprojektu iebilst Latvijas Tirgotāju asociācija, kas uzsver, ka tas ieviesīs pastāvīgu uzraudzību un papildus administratīvās darbības aptuveni 2000 pārtikas mazumtirdzniecībā iesaistītiem mikro un mazajiem uzņēmumiem, kā rezultātā šiem uzņēmumiem tirdzniecības izmaksas būtiski palielināsies.
Vienlaikus šie uzņēmumi riskē, ka par katru nelielāko kļūdu vai nepilnību savā darbībā tiem var uzlikt sodu līdz 2% no to gada apgrozījuma, uzsver LTA.
Starp aizliegumiem noteikts – ja veikals tehnisku iemeslu dēļ slēgts, piemēram, ir ieslēgusies avārijas signalizācija vai noticis bruņots uzbrukums, tad, neskatoties uz to, veikals nedrīkst atteikt iepriekš pasūtīto pārtikas preču piegādes.
LTA norāda, ka likumprojekta izstrādē piedalījās tikai tie pārtikas tirgotāji, kam ir dominējoša ietekme tirgū (Rimi, Maxima) un kuru darbību jau tāpat regulē Konkurences likums. Katrs pircējs jau šobrīd pat ar neapbruņotu aci redz, ka pārējiem tirgotājiem ir grūti tikt līdzi šiem globālajiem tīkliem. Atbalstot likumprojektā paredzētos noteikumus, globālie tirgotāji panāks vēl par 2 – 4% lielāku cenu starpību ar to, ko spēj piedāvāt vidējie un mazie uzņēmumi.