Pērn Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) veicis pārbaudes 170 cūku novietnēs un atzinis, ka tās atbilst Eiropas Savienības (ES) direktīvas prasībām.
Eiropas Savienības dalībvalstu cūku novietnēm, no 2013. gada sākuma jānodrošina, ka jauncūkas un sivēnmātes, laikposmā no četrām nedēļām pēc apsēklošanas līdz nedēļai pirms plānotās atnešanās, tiktu turētas grupās. Cūku novietņu grīdas segumam jāatbilst īpašām prasībām, turklāt sivēnmātēm un jauncūkām jānodrošina priekšmeti no dabīgiem materiāliem rotaļām, lai tie neapdraudētu cits citu, paredz Eiropas Padomes direktīva.
Veicot veterinārās pārbaudes un trakumsērgu uzraudzību, PVD novērojis, ka pērn, līdzīgi kā 2011. un 2010. gadā, Latvijā nav konstatēts neviens savvaļas dzīvnieku saslimšanas gadījums. Tomēr pagājušajā gadā trakumsērga konstatēta diviem mājdzīvniekiem – sunim un govij, tāpēc PVD atgādina, ka liela loma trakumsērgas izskaušanā ir arī mājas dzīvnieku – suņu un kaķu, īpaši to, kas tiek turēti lauku sētās, vakcinācijai pret trakumsērgu. PVD pērn veiktās dzīvnieku novietņu pārbaudes liecina, ka ļoti bieži lauku sētu mazākie iemītnieki – suņi un kaķi pret trakumsērgu nav vakcinēti.
Pērn PVD saņēma vairāk nekā septiņus simtus iesniegumu par iespējamiem dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem, no kuriem 248 gadījumos šie pārkāpumi arī konstatēti. Salīdzinot ar 2011. gadu, retāk konstatēti cietsirdīgas izturēšanās gadījumi, kā arī gadījumi, kad dzīvnieka īpašnieks nav nodrošinājis, lai tā dzīvnieks neapdraud citus cilvēkus un dzīvniekus. Taču biežāk konstatēti gadījumi, kad īpašnieki nav spējuši nodrošināt veterināro aprūpi slimajiem dzīvniekiem.
Tāpat 2012. gadā Pārtikas un veterinārais dienests ir pārbaudījis 32 dzīvnieku patversmes un viesnīcas. Dzīvnieku viesnīcu darbībā pārkāpumi netika konstatēti, bet patversmju darbībā, līdzīgi kā gadu iepriekš, lielākoties konstatēta normatīvo aktu prasībām neatbilstoša, nepilnīga dokumentācija un informācijas aprite par patversmē esošajiem dzīvniekiem un veiktajām darbībām ar tiem, nepiemērotas vai neatbilstošas telpas, voljēri un aprīkojums dzīvnieku turēšanai, kā arī nekvalitatīva dzīvnieku aprūpe.
Pārbaudes veiktas arī mājas (istabas) dzīvnieku tirdzniecības vietās un pasākumos ar šo dzīvnieku piedalīšanos. Pērn notikuši 164 pasākumi ar mājas (istabas) dzīvnieku piedalīšanos. 18 gadījumos tajos konstatētas neatbilstības - nepilnīga vai iztrūkstoša dokumentācija par dzīvnieku izcelsmi, ieguves un aprites legalitāti, dzīvnieku veselības statusu. Atsevišķos gadījumos dzīvnieku tirdzniecības vietās konstatēta dzīvnieku sugas fizioloģijai neatbilstoši turēšanas un aprūpes nosacījumi, kā arī prasībām neatbilstoša blakusproduktu aprite.