Zivsaimniecības nozare valdību neaicinās klāt bēru galdus ražotājiem, tomēr darbu var zaudēt divas trešdaļas ražošanā nodarbināto , trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
«Nozare sagaida, ka attiecības ar Krieviju agrāk vai vēlāk normalizēsies, bet prognozes, kad aizliegums beigsies, izteikt negribu. Cerība nav stratēģija, un nevienam šodien nav pamata būt pārliecinātam par to, kas varētu notikt,» akūto situāciju nozarē pēc tam, kad Krievija oficiāli noteikusi pagaidu embargo visai Latvijas zivju produkcijai, komentē biedrības Latvijas Zivrūpnieku savienība (LZS) prezidents Didzis Šmits. «Pašlaik būtiski uzņēmumiem nodrošināt vadošos speciālistus un tehnologus, lai būtu iespēja pārkārtoties, nepieļaujot, ka darbinieki aiziet no nozares vai pie konkurentiem citur pasaulē,» pamato D. Šmits. Viņš nezina nevienu uzņēmumu, kas pilnībā nolēmis atstāt šo biznesu. «Viens cer, ka atrisināsies krīzes stāsts, cits intensīvi strādā, meklējot jaunus tirgus,» ieskicē LZS vadītājs, piebilstot, ka grūtāk izdzīvot būs tiem, kam nav iestrāžu jaunos tirgos. «Jāatceras, ka Rietumu tirgū neviens plaukts nav tukšs un mūs negaida. Mūsu Karavela gan piebeidza kādu dāņu kompāniju, un tāda pati «asinspirts» sagaidāma ikvienā Vecās Eiropas tirgū,» piebilda D. Šmits.
Formālais benzpirēns
Ražotājiem nelabvēlīga izejvielu situācija tirgū nevis Krievijas noteiktie ierobežojumi lika uzņēmumam a/s Brīvais vilnis pārtraukt ražošanu jau maija vidū, DB atgādina uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Arnolds Babris. «Plānojam ražošanu atsākt 3. augustā. Krievijas paziņojums apturēt mūsu produkciju nozīmē to, ka produkcija, kas bija saražota šim tirgum, būs jāpārorientē. Tomēr jau uz šo paziņojuma brīdi no kopējā eksporta portfeļa Krievijas īpatsvars bija tikai 15%,» skaidroja uzņēmuma vadītājs. Pirms Krievijas rubļa krituma Krievija aizņēma 30% eksporta. «Izslēdzot Latviju no tirgus, Krievijas daļa automātiski samazinājās līdz nullei. Vairāk koncentrēsimies uz mūsu augošajiem tirgiem – Franciju, Meksiku, Ķīnu,» stāsta A. Babris. Pašlaik vienā no lielākajiem Francijas lielveikalu tīkliem Monoprix jau var nopirkt a/s Brīvais vilnis pēc pasūtījuma ražotas šprotes. Tāpat tās tiek ražotas arī Meksikas tirgum. A. Babris uzskata, ka šprotes noteikti nav produkts tikai bijušā padomju bloka valstīm. «To, vai šprotes garšos vai nē, drīzāk nosaka to kvalitāte, nevis kādas tautas kulinārās tradīcijas,» uzskata A. Babris. «Ir arī tādas šprotes, kuras ēdīs un spļaudīsies,» piebilst uzņēmuma vadītājs. Viņš uzskata, ka «piekasīties» benzpirēna saturam šprotēs ir tas pats, kas sākt pārbaudīt maizes garozu vai kotletes, kurās benzpirēna saturs ir vairākas reizes augstāks. «Ja šprotes grib ražot kā pieklājas, kūpinot dabiski, bez benzpirēna tas nav paveicams. Alternatīva ir apsmidzināt zivis ar šķidrajiem dūmiem, bet tas nebūs produkts, ko sagaida patērētāji. Krievijas pārmetums par benzpirēnu ir tikai formāls,» uzskata D. Šmits.
Visu rakstu Krīze tukšo ražotnes lasiet 10. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.