Vairāk nekā puse Eiropas Savienības (ES) skolēnu neprot svešvalodu pietiekami labā līmenī, lai varētu tajā sarunāties, paziņojusi Eiropas Komisija (EK).
9 no 10 ES pilsoņiem uzskata, ka spēja sarunāties svešvalodā ir ļoti noderīga un 98% norāda, ka svešvalodu apguve ir vērtīgs ieguldījums bērnu nākotnē. Tomēr, kā noskaidrojās Eiropas Komisijas pasūtītajā pētījumā, situācija ar svešvalodu zināšanām pusaudžu vidū nav iepriecinoša.
14 ES dalībvalstīs tika veikti testi, lai noskaidrotu svešvalodu zināšanu līmeni skolēnu vidū. Pētījumā noskaidrojās, ka tikai 42% pusaudžu skolēnu ir apguvuši pirmo svešvalodu pietiekami labi, lai spētu tajā sarunāties, tāpat atklājās, ka tikai katrs ceturtais spēj sarunāties otrajā svešvalodā, ko apgūst.
"Mums jādara vairāk, lai uzlabotu valodu mācīšanu un mācīšanos. Spēja komunicēt svešvalodā paplašina horizontus un atver durvis," izteicās ES izglītības, kultūras, multiligvālisma un jaunatnes komisāre Andrulla Vasiliu.
Sliktākā situācija ar svešvalodu zināšanām novērota Lielbritānijas pusaudžu vidū, kur tikai 9% ir pietiekamas zināšanas franču valodā, lai spētu tajā sarunāties.
Francijā savukārt arī nav novērojama labāka situācija, jo tikai 14% skolēnu, kas kā pirmo svešvalodu apgūst angļu valodu, spēj tajā sarunāties.
Tikmēr Maltā un Zviedrijā, kur angļu valoda ir pirmā svešvaloda, to pietiekami labi pārvalda 82% skolēnu.
Nedaudz vairāk kā puse eiropiešu aptaujā atzina, ka izmanto valodu zināšanas savā darbā, un gandrīz puse uzskata, ka svešvalodu pārvaldīšana ievērojami palīdz darba iegūšanai.
Kā iespējamais iemesls svešvalodu zināšanu sarukumam skolēnu vidū Eiropas Savienībā tiek minēts fakts, ka Austrumeiropā un Centrāleiropā krievu un vācu valodas vairs nav obligāto mācību priekšmetu sarakstos.
Visizplatītākā svešvaloda ir angļu, kurā runā 38% aptaujāto, franču (12%), vācu (11%), spāņu (7%) un krievu (5%).
Gandrīz visi (95%) respondenti no Latvijas pētījumā atbildēja, ka pārvalda vismaz vienu svešvalodu. Latvija ierindojas otrajā vietā aiz Luksemburgas, kur šis rādītājs bija 98%. Tāpat Latvija ir starp astoņām ES dalībvalstīm (Luksemburga, Nīderlande, Slovēnija, Malta, Dānija, Latvija, Lietuva, Igaunija), kur lielākā daļa iedzīvotāju spēj sarunāties vismaz divās svešvalodās.