Kopš 3.oktobra Valsts zemes dienesta (VZD) interneta mājas lapā publicētas pārrēķinātās ēku prognozētās kadastrālās vērtības 2008.gadam, kā apjoma rādītāju arī lielākajai daļai nedzīvojamo ēku izmantojot kvadrātmetrus (platību), nevis kubikmetrus (būvtilpumu) kā līdz šim, informēja VZD.
Dienests norāda, ka pāreja uz kadastrālo vērtību aprēķināšanu pēc platības dod iespēju objektīvāk noteikt ēkas kadastrālo vērtību, īpaši attiecībā uz ēkām ar augstiem griestiem, norāda.
Minētās izmaiņas kadastrālās vērtēšanas metodikā paredz 2007.gada 11.septembrī pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Nr.621 Grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 18.aprīļa noteikumos Nr.305 Kadastrālās vērtēšanas noteikumi, kas stāsies spēkā šā 2008.gada 1.janvārī.
Grozījumi paredz arī ēku tipu, kuriem nav būtisku vērtību atšķirību un atbilstošo ēku skaits Kadastra informācijas sistēmā ir salīdzinoši neliels, apvienošanu. Ražošanas ēku tipi turpmāk tiks diferencēti nevis pēc nozaru principa, bet pēc ēku raksturojošiem rādītājiem, piemēram, griestu augstuma. Ēku tipu apvienošana nodrošinās ēkas tipa piemērošanas konkrētiem objektiem viennozīmīgu izpratni un viennozīmīgu sasaisti ar ēku galveno lietošanas veidu klasifikāciju.
Bez tam, atbilstoši minētajiem grozījumiem, turpmāk būvēm, kuru fiziskais nolietojums sasniedz 85% un vairāk, kadastrālā vērtība Kadastra informācijas sistēmā automātiski būs vienāda ar 0.
Ēku prognozētās kadastrālās vērtības šo kadastrālās vērtēšanas metodikā izdarīto izmaiņu rezultātā samazinājušās vidēji par 20 - 30%.
Grozījumi izstrādāti, pamatojoties uz priekšlikumiem, par kuriem tika panākta vienošanās Tieslietu ministrijas izveidotajā starpinstitūciju darba grupā būvju kadastrālās vērtēšanas metodikas pilnveidošanai. Darba grupā piedalījās Finanšu ministrijas, Tieslietu ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Centrālās statistikas pārvaldes un VZD pārstāvji. Izstrādātie priekšlikumi tika pārrunāti un atbalstīti diskusijās ar nevalstisko organizāciju deleģētajiem ekspertiem un konsultantiem.
Tāpat kā attiecībā uz iepriekš publicētajām prognozētajām kadastrālajām vērtībām, aprēķins veikts, balstoties uz jauno kadastrālo vērtību bāzi un Kadastra informācijas sistēmā reģistrētajiem datiem par īpašumu vai objektu pēc stāvokļa uz 2007.gada 18.jūniju.
2007.gada 1.janvāri stājās spēkā vairākus gadus atliktās izmaiņas likumā Par nekustamā īpašuma nodokli, kas paredz, ka turpmāk nekustamā īpašuma nodoklis par ēkām jāmaksā pēc to kadastrālās vērtības, nevis vidējās bilances vērtības vai inventarizācijas vērtības kā līdz šim. Šo izmaiņu rezultātā daļai uzņēmēju nekustamā īpašuma nodokļa apjoms samazinājās, bet daļai - īpaši uzņēmējiem, kuru īpašumā ir vecas ēkas ar augstiem griestiem un kuru bilances vērtība amortizācijas rezultātā bija ļoti zema - ievērojami pieauga. Lai meklētu risinājumu attiecībā uz tiem uzņēmējiem, kuriem nekustamā īpašuma nodokļa apjoms ievērojami pieauga, pēc Tieslietu ministrijas iniciatīvas tika izveidota minētā starpinstitūciju darba grupa.
No 1.augusta Valsts zemes dienests savā interneta mājas lapā www.vzd.gov.lv ikvienam zemes vai būvju īpašniekam piedāvā iespēju uzzināt sava īpašuma prognozēto kadastrālo vērtību 2008.gadam.
Jaunā kadastrālo vērtību bāze stāsies spēkā 2008.gada 1.janvārī.
Īpašnieki, kam nav pieejams internets, prognozēto kadastrālo vērtību var noskaidrot, telefoniski sazinoties ar VZD reģionālās nodaļas kadastrālās vērtēšanas speciālistiem pēc īpašuma atrašanās vietas vai VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas departamenta speciālistiem.