Eiropas Komisijas (EK) piedāvājums kopējās lauksaimniecības politikas reformām pēc 2013. gada šobrīd nav izraisījis iebildumus no ES dalībvalstīm un Eiropas Parlamenta, taču to vērtē ar piesardzību, raksta Latvijas Avīze.
«Pirmais EK piedāvājums ir diplomātisks. Pirmās atsauksmes, ko esmu dzirdējusi, liecina par pozitīvu ES dalībvalstu politisko viedokli. Neapmierinātas ir tikai lielās lauksaimnieku organizācijas,» tā aizvadītajā nedēļā publiskoto pirmo EK piedāvājumu kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) reformai vērtē Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Sandra Kalniete.
Pagājušajā nedēļā EK sniedza pirmo paziņojumu par KLP reformu, lauksaimniecības atbalstam piedāvājot izvēlēties trīs variantus. Viens no tiem paredz tiešo maksājumu sadalē ieviest vairāk objektivitātes, būtiski nemainot pašreizējo maksājumu sistēmu. Otrais variants piedāvā būtiski mainīt maksājumu sistēmu, nosakot, ka atbalsts lauksaimniekiem varētu sastāvēt no četriem maksājumu veidiem – bāzes likmes, maksājuma par videi draudzīgu saimniekošanu, atbalsta par saimniekošanu īpaši grūtos apstākļos un nomaļās vietās un īpaša maksājuma atsevišķiem ražošanas veidiem, kas būtu stimulējami. Trešais piedāvājums – pakāpeniski atteikties no tiešajiem maksājumiem, tos aizstājot ar specifisku atlīdzību par videi draudzīgu saimniekošanu.
S. Kalniete norāda: «Piekrītu, ka EK piedāvājumā ir daudz bīstamu formulējumu, ko var izmantot vecās dalībvalstis, lai saglabātu saviem lauksaimniekiem augstāku maksājumu līmeni. Taču, no otras puses, liels panākums ir tas, ka EK atsakās atbalsta aprēķināšanai izmantot vēsturiskos ražošanas rādītājus un atzīst līdzšinējo netaisnīgumu. Tādēļ ir skaidrs, ka Latvijas lauksaimnieki pēc 2013. gada saņems vairāk nekā līdz šim.»
Arī Latvijā EK priekšlikuma apspriešana tikai sākusies. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs to jau novērtējis kā pārāk nekonkrētu. Vakar pirmo viedokli par to izteica arī biedrības Zemnieku saeima pārstāvji, norādot, ka otrais piedāvājuma variants ir interesants un diskutējams.
Šobrīd ES dalībvalstīm priekšlikuma apspriešanai dots laiks līdz nākamā gada sākumam. Faktiski pusotra mēneša laikā Latvijai ir jāizstrādā taktika un jāsavāc neapgāžami argumenti, ko likt priekšā EK un pārējām dalībvalstīm, lai panāktu taisnīgus maksājumus. Dalībvalstu viedokļus EK apspriedīs līdz nākamā gada vidum, kad plānots nākt klajā ar konkrētiem likumdošanas priekšlikumiem.