Jaunas atmiņas mikroshēmas, kas ir caurspīdgas, pietiekoši elastīgas, lai tās varētu salocīt kā papīra lapu, spēj izturēt ļoti augstas temperatūras un darbojas agresīvā vidē, drīzumā varētu tikt izmantotas nākošās paaudzes zibatmiņu, mobilo tālruņu un datoru izgatavošanā, vēsta IT medijs Tom’s Hardware.
Ierīces, kas izmanto šādas mikroshēmas, varētu darboties pat kosmosā, uzskata ASV zinātnieks Džeimss Tours (James Tour), kura vadītā komanda izstrādājusi mikroshēmu prototipus. Izmantojot jaunas tehnoloģijas, mikroshēmās arī iespējams uzglabāt ievērojamu datu daudzumu.
«Jaunajām mikroshēmām ir vairākas priekšrocības, salīdzinot ar pašlaik miljonos zibatmiņu, viedtālruņu, datoru un citos produktos izmantotajām,» runājot 43. Amerikas Ķīmijas biedrības sanāksmē sacīja Dž. Tours.
Tā kā mikroshēmas ir caurspīdīgas, tās varētu iebūvēt, piemēram, stiklā. Tādējādi varētu izstrādāt ar jauno tehnoloģiju apgādātus automašīnu, militāro transportlīdzekļu un kosmosa kuģu logus, kuri kalpotu arī par datu glabātuvēm. Izmantojot šāda veida mikroshēmas daudz plānākus varētu padarīt viedtālruņus un planšetdatorus.
Zinātnieks pavēstīja, ka aizvadītā gada augustā bijis plānots mikroshēmas pārbaudīt darbībā, izvietojot tās uz Krievijas kosmosa kuģa Progress 44. Tomēr kuģis cieta avāriju un zinātnieki cer, ka atkārtot eksperimentu izdosies šogad. «Kosmosa kuģis nogāzās Sibīrijā, tāpēc mūsu mikroshēmas pašlaik ir Sibīrijā,» sacīja Dž. Tours.
Pārbaudes kosmosā plānotas, lai izpētītu kā mikroshēmas darbojas augsta radiācijas līmeņa apstākļos. Tāpat zinātnieks pastāstīja, ka pašlaik notiekot sarunas ar ražotājiem, lai mikroshēmas varētu izmantot elektronikas produktos. Tomēr pašlaik nav informācijas, kad jaunā tehnoloģija būs pieejama tirdzniecībā, norāda Tom’s Hardware.
Db.lv jau vēstīja, ka pieaugusi elektronisko ierīču izstrādātāju interese par lokāmām ierīcēm. Aizvadītajā gadā Somijas kompānija Nokia prezentēja lokāma planšetdatora prototipu, savukārs Dienvidkorejas tehnoloģiju gigants Samsung pavēstīja, ka lokāmi viedtālruņi pārdošanā varētu parādīties jau šogad.