Ja pārstrādes uzņēmumu lobija centieni kavēt zemnieku produkcijas tirdzniecību īstenosies, ies bojā visa piena nozare.
Tādēļ Zemnieku saeima (ZSA) aicina nozares vadību šobrīd nevis likt šķēršļus zemnieku produkcijai un lauksaimnieku kooperatīviem, bet tos atbalstīt.
Redzot, ka Latvijas piena nozare strauji sabrūk, un slīcēju glābšana atstāta pašu slīcēju rokās, šobrīd daudzas piena saimniecības šobrīd startē tirgū bez pārstrādes uzņēmumu starpniecības. Tas, pēc zemnieku saeimas domām, ir apsveicams un atbalstāms process, un vienīgā cerība Latvijā saglabāt piena ražošanu.
ZSA direktore Rita Sīle skaidro: „Latvijā daudzus gadus lielo pārstrādes uzņēmumu lobija ietekmes rezultātā nosacījumi zemnieku produkcijas tirdzniecībai bijuši daudz sarežģītāki kā citās Eiropas valstīs. Tādēļ Latvijā gandrīz zudušas savu nišas produktu ražošanas tradīcijas. Pretstatā tādām valstīm kā Itālija un Francija, kur saimniecībās ražotos produktus patērētāji pērk un uzturā lieto ļoti plaši, mūsu patērētājiem zemnieku produkcija legāli līdz krīzes sākumam gandrīz nebija nopērkama. Taču krīzē bijis savs labums – beidzot patērētājiem radusies iespēja pirkt daudz plašāku klāstu zemnieku pašu ražotās produkcijas. Tas ir apsveicams un atbalstāms process.”
Piena pārstrādes uzņēmumu argumentu, ka zemnieki nemaksā nodokļus, kategoriski noraida ZSA valdes locekle Maira Dzelzkalēja: „Tā nav taisnība. Tiem, kas ir izņēmuši tiešās tirdzniecības kvotu, ir jāatskaitās par tās izpildi. Grāmatvedību var pārbaudīt arī VID. Pat ja zemnieks tirgojoties kvīti neizsniedz, nodokļus viņš maksā.”
Pēdējā mēneša laikā situācija un nosacījumi tirgū strauji mainās, zemnieku produktu tirdzniecībā iesaistās aizvien vairāk spēlētāju. Pircēji pieprasa svaigpienu, zemnieku taisītos sierus, biezpienu, krējumu, dārzeņus un citus produktus. Arī biedrība Zemnieku saeima ved sarunas ar lielveikalu tīkliem par zemnieku produkcijas tirdzniecības organizēšanu un kvalitātes nodrošināšanu.
R.Sīle skaidro, ka faktiski tiešo tirdzniecību nu jau apturēt vairs nav iespējams, tādēļ šobrīd ir jārūpējas, lai tā tiek sakārtota - jāmazina liekā birokrātija, jāpilnveido normatīvo aktu bāze. Taču nevajag mēģināt panākt, lai viss atgriežas vecajās vietās, tas nozari tikai tuvinātu pilnīgam sabrukumam. Nozarei jāizmanto jaunās iespējas!”