Tas ir mīts, ka Latvijā ir piena deficīts, sacīja Trikātas KS direktors, jaundibinātā piena pārstrādes uzņēmuma Latvijas piens projekta vadītājs Raimonds Freimanis.
Viņš norādīja, ka Latvijā piena iepirkuma cenas pēdējos mēnešus ir bijušas ļoti stabilas un it kā esošais piena trūkums Latvijā to kāpumu nevarētu veicināt. «Īstermiņā [piena iepirkuma cenu izmaiņu] nebūs. Piena cena jau aptuveni astoņus mēnešus ir bijusi ļoti stabila. Tā drīzāk pēc mēneša vai diviem varētu mazliet samazināties. Tas ir mīts, ka Latvijā ir piena deficīts,» uzsvēra Freimanis.
Vienlaikus viņš atzina, ka Latvijas piena pārstrādātāju, tostarp Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) pārmetumi par piena eksportēšanu nav pamatoti. «Publiski mūs visu laiku kritizē šīs savienības [LPCS] vadītājs Šolka kungs. Piemēram, runājot par piena eksportu uz Lietuvu, viņš nepārtraukti publiski kritizē kooperatīvus. Taču ir jautājums – vai Latvijas piena pārstrādātāji gribētu nopirkt to pienu, kas aiziet uz Lietuvu, vai arī tā ir tikai kritika kritikas pēc? Ja viņi gribētu šo pienu nopirkt, sadarbību nekādi nevar veicināt, kādu visu laiku kritizējot. Es pieņemu, ka vienkārši kāds ir jākritizē kritikas pēc, un viss. Vēl jo vairāk tāpēc, ka šīs savienības biedrs – Jēkabpils piena kombināts – ir viens no lielākajiem piena eksportētājam,» pavēstīja Trikātas KS direktors.
Savukārt uz jautājumu, kas tad ir galvenais iemesls šīm nesaskaņām, Freimanis atbildēja, ka to nezina. «Nezinu, to vajadzētu jautāt Šolka kungam – vai viņš pauž tikai savu viedokli vai arī vēl kāda piena pārstrādātāju viedokli. Ja tas ir viņa personīgais viedoklis, tad tas ir viņa viedoklis, un viss. Protams, mēs ar jebkuru piena pārstrādes uzņēmumu savā ziņā konkurējam piena iepirkumā. Taču neviens no tā netaisa milzu problēmu,» klāstīja Trikātas KS vadītājs.
Vienlaikus viņš minēja, ka līdz ar jaunās piena rūpnīcas Latvijas piens darbības sākumu konkurencei nevajadzētu saasināties. «Nekas jau nav mainījies – mēs pirkām pienu vakar, kad nebija Latvijas piena rūpnīcas, un pirksim pienu rīt, kad būs šī rūpnīca. Un Latvijas valsts ieguvums būs tāds, ka pienu pārstrādās šeit, Latvijā. Ir bezgalīgi daudz dzirdēts, cik valsts pazaudē, ja piens tiek vests uz Lietuvu, cik pazaudē piena pārstrādātāji. Bet es šajā aprēķinā nekad neesmu dzirdējis runājam par zemnieku. Cik daudz zaudētu zemnieks, ja svaigais piens netiktu vests uz Lietuvu? Kāpēc tad zemnieki ved pienu uz Lietuvu? Viena iemesla dēļ – Lietuva piedāvā cenu stabilitāti. Un tas ir ļoti svarīgi. Nav jau runa, ka viņi maksā daudz augstāku cenu. Nē, lietuvieši piedāvā konkurētspējīgu cenu un klāt vēl, kas ir ļoti svarīgi, stabilitāti,» paskaidroja Freimanis.
Trikātas KS vadītājs arī norādīja, ka atsevišķi Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi atsakās pirkt kooperatīva piedāvāto pienu. «Mēs piedāvājam pienu arī Latvijas uzņēmumiem. Tieši tagad piedāvāju martā iegādāties pienu no mums vienam Latvijas piena pārstrādes kombinātam. Viņi nevēlējās to pirkt,» sacīja Freimanis un piebilda, ka piedāvātā piena cena bijusi tāda pati, par kādu piens tiek pārdots Lietuvā.
«Atteikums pirkt no mums pienu bija arī pagājušogad maijā un jūnijā. Turklāt mēs jau piedāvājam no mums pirkt pienu nevis divas trīs dienas, bet gan piedāvājam ilgtermiņa sadarbības līgumus. Taču arī to nevajag. Līdz ar to es domāju, ka kombinātiem piena Latvijā pietiek,» pastāstīja kooperatīva direktors.
Viņš arī teica, ka plānotās Rīgas piena kombināta un Valmieras piena apvienošanās dēļ varētu palielināties konkurence par Latvijā saražoto pienu, taču norādīja, ka jauno piena pārstrādes rūpnīcu Latvijas piens tas neietekmēs. «Mūsu mērķis ir pārstrādāt Latvijas piena dibinātājkooperatīvos saražoto pienu. Mūsu mērķis nav sāpināt galvu, kur kas ko nopirks,» minēja Freimanis un piebilda - pat ja minēto uzņēmumu apvienošanās sekmēs piena iepirkumu cenas pieaugumu, zemnieki no tā būs ieguvēji. «Zemniekiem tas būs tikai labāk,» sacīja "Trikātas KS" vadītājs, taču norādīja, ka neviens mākslīgi uzturēt piena cenas ilgstoši nevar.
«Tirgus jau tomēr regulē šo situāciju. Neviens nevar ilgstoši turēt mākslīgi augstu cenu. Turklāt piena ražošana arī palielinās. Daudzi zemnieki tieši tagad realizē jaunus projektus un palielina piena ražošanas jaudas,» informēja Freimanis.