Nozare atbalsta valdības plānu sodīt kūtros lauksaimniecības zemes īpašniekus, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotie un valdības atbalstītie Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa grozījumi paredz sodīt par lauksaimniecībā izmantojamas zemes (LIZ) atstāšanu novārtā. Vai varēs piespiest ķerties pie saimniekošanas vai vismaz minimāli apkopt zemi, rādīs laiks. Valdības atbalstītie grozījumi, kuri varētu stāties spēkā gada beigās, vēl jāvērtē Saeimā. Pašlaik uz sodiem pretendē, piemēram, Garkalnes novads Pierīgā, kur 62% lauksaimniecības zemes atstāti novārtā. Pērn, apsekojot LIZ visā Latvijā, Lauku atbalsta dienesta speciālisti teritorijas, kas tiek izmantotas pilnībā, atrada Zemgales novados. Jelgavas novada Sesavas un Vilces pagastos lauksaimniecībā tiek izmantots katrs hektārs no pērn LAD apsekotajām kadastra vienībām. Savukārt proporcionāli visvairāk pamestu zemes platību konstatēts Kurzemes piejūras novados, dažviet Rīgas tuvumā, kā arī Latgalē, liecina LIZ dati. ZM cer uz jūtamu atdevi, vispirms spiežot saimniekot, nevis tikai uzturēt, lai izbēgtu no soda. Iekasētie naudas līdzekļi tiks ieskaitīti attiecīgo pašvaldību budžetos. Kopumā aptuveni katrs trešais hektārs LIZ vēl gaida traktorus vai lopus – ZM dati liecina, ka nekopti un neapstrādāti valstī ir aptuveni 700 tūkst. ha no LIZ kopējās platības 2,3 milj. ha.
Bija jāparedz mehānisms, lai stimulētu lauksaimniecības zemes pircēju izmantot īpašumu lauksaimnieciskajā darbībā, saka ZM Meža departamenta Zemes pārvaldības un meliorācijas nodaļas speciālists Rihards Pauniņš. Viens no pirms gada grozītā likuma Par zemes privatizāciju lauku apvidos nosacījumiem, lai varētu iegūt īpašumā lauksaimniecības zemi, ir rakstveida apliecinājums, ka šīs zemes izmantošanu lauksaimnieciskajā darbībā uzsāks gada laikā pēc tās iegādes un nodrošinās arī turpmāk, ja zeme iepriekšējā vai tekošajā gadā ir bijusi pieteikta vienotajiem platības maksājumiem vai tiešajiem maksājumiem, vai uzsāks triju gadu laikā. «Līdz ar to bija nepieciešams kontroles mehānisms, paredzot noteiktu seku iestāšanos par likumā izvirzīto nosacījumu neizpildi,» skaidro R. Pauniņš, uzsverot, ka primāri ir veicināt lauksaimnieciskās darbības uzsākšanu uz iegādātās LIZ. Lauksaimnieciskā darbība likuma izpratnē ir augkopības, lopkopības, iekšējo ūdeņu zivsaimniecības un dārzkopības produkcijas audzēšana un ražošana, kā arī lauku tūrisms un zemes uzturēšana noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai. Atskaites punkts ik gadu būs 1. septembris, kurā vētīs, vai vismaz vienu reizi ir nopļauta un novākta zāle. «LIZ uzturēšana prioritārā secībā likumā ir minēta kā pēdējā,» uzmanību vērš R. Pauniņš.
Plašāk laiset rakstā Zemes saimniekus liks pie darba pirmdienas, 10. augusta, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!