Derīgo izrakteņu ieguvju aktīva izmantošana atkarīga no pieprasījuma. Piemēram, patlaban ļoti pieprasīti ir būvmateriāli – smilts un smiltsgrants. Ieguvju izmantošanas aktivitāte liecina par ekonomisko situāciju valstī, saka Valsts vides dienesta Licenču daļas vadītāja vietnieks Torolfs Petersons intervijā laikrakstam Diena.
Fragments no intervijas
Kādos gadījumos licences izsniedz VVD un kādos – pašvaldības?
Pašvaldības izsniedz ieguves atļaujas attiecībā uz bieži sastopamiem derīgajiem izrakteņiem – smilti, smilti-granti, aleirītu, kūdras iegulām platībā līdz pieciem hektāriem vienam īpašniekam piederoša īpašuma robežās, mālam, mālsmiltij, smilšmālam un irdeniem saldūdens kaļķiežiem. Pārējo derīgo izrakteņu ieguvei (izņemot ogļūdeņražus, kad licenci izsniedz Ekonomikas ministrija) vajadzīgas VVD izsniegtas licences. Jāpiebilst, ja minētos bieži sastopamos derīgos izrakteņus iegūst pati pašvaldība, tad, protams, nepieciešama licence, kuru izsniedz VVD.
Kādas ir tendences izsniegto licenču skaita ziņā pēdējos trīs gados?
Kopumā visos zemes dzīļu izmantošanas licenču veidos mēs 2012. gadā izsniedzām 512 licenču, 2013. gadā – 527, 2014. gadā – 570. Savukārt tieši derīgo izrakteņu ieguves licences 2012. gadā mēs esam izsnieguši 11, 2013. gadā – 20, 2014. gadā – 24. Visvairāk licenču esam izsnieguši pašvaldībām par smilts un smiltsgrants ieguvi. Maksimālais licences derīguma termiņš ir 25 gadi. Tajos gadījumos, kad uzņēmējs zemi nomā, licences derīguma termiņš ir vienāds ar nomas līguma termiņu.
Kādi ir kritēriji uzņēmējiem, lai iegūtu licenci tieši izrakteņu ieguvei?
Ja uzņēmējs nav zemes īpašnieks, vispirms jau jābūt noslēgtam līgumam ar faktisko īpašnieku par zemes dzīļu izmantošanu. Jāsniedz ziņas par personāla kvalifikāciju un izmantojamo tehniku. Tāpat jāiesniedz karte ar atradnes atrašanās vietu. Ja zemes dzīļu izmantošanai paredzētā teritorija atrodas valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa aizsargjoslā, nepieciešams rakstisks saskaņojums ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju. Ja nepieciešams, jāiesniedz arī ietekmes uz vidi novērtējums (IVN).
Cik maksā licence?
Valsts nodeva par licenci derīgo izrakteņu ieguvei ir 213,43 eiro, par bieži sastopamo derīgo izrakteņu ieguvi – 142,29 eiro. Ģeoloģiskajai, hidroģeoloģiskajai, inženierģeoloģiskajai, ģeoekoloģiskajai un ģeofizikālajai izpētei, ģeoekoloģiskajai izpētei un zemes dzīļu monitoringa sistēmas izveidei uz laiku līdz vienam gadam – 142,29 eiro. Valsts nodeva urbumu izveidei, remontam, aprīkošanai un likvidācijai – 35,57 eiro. Par derīgo izrakteņu atradņu (izņemot pazemes ūdeņus) pasēm, kas sagatavotas, izmantojot pasūtītājam piederošos materiālus, – 142,29 eiro, pasēm, kas sagatavotas, izmantojot Valsts ģeoloģijas fonda materiālus, – 213,43 eiro.
Plašāk lasiet rakstā Licenču skaits pieaug piektdienas, 8.maija laikrakstā Diena (12.lpp.)!
Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu