Aizvadītajā mēnesī Nord Pool biržā elektroenerģijas cenas pieauga gandrīz visos tirdzniecības apgabalos.
Nord Pool sistēmas cena novembrī kāpa 2,8 reizes pret iepriekšējo mēnesi, sasniedzot vidēji 74,58 EUR/MWh. Baltijas valstīs vidējā cena vienoti bija 105,20 EUR/MWh, kas ir pieaugums par 20% pret oktobri. Ikstundu cenas Baltijā aizvadītajā mēnesī svārstījās no 3,06 EUR/MWh līdz 777,18 EUR/MWh.
Novembrī gaisa temperatūra Ziemeļvalstīs joprojām bija zemāka par normu, un tā ietekmē patērētās elektroenerģijas apjoms pieauga par 13%, salīdzinot ar oktobri, un patēriņš bija par 14% augstāks, salīdzinot ar šo pašu periodu pērn. Nokrišņu daudzums Ziemeļvalstīs aizvadītajā mēnesī samazinājās pret iepriekšējo mēnesi un noslīdēja zem normas līmeņa, kas negatīvi ietekmēja ūdens pieteci un hidrorezervuāru aizpildījuma līmeni, kas samazinājās līdz 4% zem normas. Papildus iepriekšminētajam samazinājās arī vēja staciju izstrāde - par 11% pret iepriekšējo mēnesi.
Gaisa temperatūra Baltijā mēneša otrajā pusē bija zemāka par normu, kas veicināja patērētās elektroenerģijas apjoma pieaugumu novembrī par 6%, salīdzinot ar šo periodu pērn.
Turklāt elektroenerģijas cenu pieaugumu novembrī noteica arī vēja un saules izstrādes kritums - vēja saražotā elektroenerģija samazinājās par 43% pret iepriekšējo mēnesi, bet saules izstrāde kritās par 60%. Lai arī hidroelektrostaciju izstrāde kāpa par 135% pret oktobri, absolūtajās vērtībās tā nespēja kompensēt pārējo atjaunīgo energoresursu izstrādes samazinājumu.
Novembrī sistēmas elektroenerģijas nākotnes kontraktu cenas turpināja kāpt, ko galvenokārt noteica prognozētie laikapstākļi - gaisa temperatūra, kas bija zemāka par normu, un nokrišņu daudzums. Ziemeļvalstu hidrobilances līmenis turpināja strauju lejupslīdi, samazinoties no 13,9 TWh virs normas novembra sākumā uz 2,7 TWh zem normas mēneša beigās.
Sistēmas elektroenerģijas nākamā mēneša kontrakta (Nordic Futures) cena turpināja augšupvērstu tendenci, vidējai cenai sasniedzot 68,50 EUR/MWh, kas ir pieaugums par 23%. Novembra beigās šis kontrakts noslēdzās ar 83,00 EUR/MWh. Sistēmas nākamā ceturkšņa kontrakts pieauga par 9% līdz vidēji 71,54 EUR/MWh, mēneša nogalē sasniedzot 81,50 EUR/MWh. Tikmēr nākamā gada sistēmas kontrakts pieauga mērenāk - par 4% līdz 47,27 EUR/MWh, pēdējo novembra tirdzniecības dienu noslēdzot ar cenu 54,75 EUR/MWh.
Turpretī Latvijas nākamā mēneša kontraktam bija lejupvērstas tendences - tas samazinājās par 12% līdz vidēji 103,07 EUR/MWh, mēneša pēdējo tirdzniecības dienu noslēdzot ar 109,15 EUR/MWh.
Aizvadītajā mēnesī kopējais elektroenerģijas patēriņš Baltijā bija 2 428 GWh, kas ir pieaugums par 6% gan pret oktobri, gan pret šo pašu periodu pērn. Latvijā un Lietuvā elektroenerģijas patēriņš bija par 6% augstāks nekā 2022.gada novembrī, attiecīgi Latvijā tika patērētas 586 GWh, bet Lietuvā 1 073 GWh. Tikmēr Igaunijā pieprasījums pēc elektroenerģijas bija 770 GWh jeb par 7% vairāk nekā šajā periodā pērn.
Baltijas valstu kopējais saražotās elektroenerģijas apjoms novembrī bija 1 320 GWh, kas ir par 7% lielāks nekā mēnesi iepriekš. Latvijā ražošanas apjoms kāpa par 82% līdz 478 GWh, salīdzinot ar oktobri. Tikmēr Lietuvā elektroenerģijas izstrāde saruka par 30% un bija 445 GWh. Igaunijā tika saražotas 397 GWh elektroenerģijas, kas ir par 20% vairāk nekā iepriekšējā mēnesī.
Baltijas elektroenerģijas patēriņa un ģenerācijas attiecība novembrī veidoja 54%. Latvijā šis īpatsvars bija visaugstākais - 82%, Lietuvā - 41%, bet Igaunijā tas bija 52%.
Pēc LVĢMC datiem kopējais nokrišņu daudzums Latvijā aizvadītajā mēnesī bija 17% virs mēneša normas jeb 69,5 mm, turklāt vislielākā novirze no normas bija Daugavpils novadā - 73% virs daudzgadu vidējā līmeņa. Tas veicināja Daugavas ūdens pieteces kāpumu līdz vidēji 614 m3/s, kas bija 52% virs daudzgadu vidējā līmeņa.
Tik augsta pietece ievērojami palielināja elektroenerģijas izstrādi Latvenergo hidroelektrostacijās - novembrī tika saražotas 253 GWh elektroenerģijas, kas ir 2,6 reizes vairāk nekā oktobrī. Ražošana pieauga arī Latvenergo termoelektrostacijās, novembrī saražojot par 70% vairāk elektroenerģijas nekā iepriekšējā mēnesī jeb 170 GWh, ko noteica tirgus pieprasījums.
Aizvadītajā mēnesī jēlnaftas nākotnes kontrakta (Brent Crude) vidējā cena bija 82,03 USD/bbl, kas samazinājās par 6%, salīdzinot ar oktobri, mēnesi noslēdzot ar 82,83 USD/bbl.
Novembrī naftas cena turpināja svārstīties sakarā ar gaidāmo OPEC+ tikšanos par naftas ieguves politiku 2024.gadam, kuras norise bija paredzēta 25. - 26.novembrī, taču tika pārcelta uz 30.novembri. Lai arī sanāksmē lēma, ka Saūda Arābija un Krievija turpinās naftas ieguves samazinājumu 2024.gada pirmajā ceturksnī, bet pārējo dalībvalstu samazinājums būs brīvprātīgs, tas nepārliecināja tirgus dalībniekus par iespējamu piegādes deficītu, un naftas cenas dienā pēc sanāksmes samazinājās. Dati no ASV rāda, ka komerciālie jēlnaftas krājumi novembra vidū bija 3% virs iepriekšējās desmit gadu sezonas vidējā rādītāja, kas liecina, ka šī brīža naftas piedāvājums tirgū ir pietiekams.
Novembrī dabasgāzes nākamā mēneša kontrakta (Dutch TTF) cena turpināja oktobra lejupvērsto tendenci - šajā mēnesī kontrakta vidējā cena bija 46,02 EUR/MWh, kas ir par 9% zemāk nekā iepriekšējā mēnesī. Mēneša beigās kontrakts noslēdzās tā viszemākajā punktā - 40,36 EUR/MWh.
Lai arī ir dabasgāzes izsūknēšanas sezonas sākums, dabasgāzes krātuvju aizpildījuma līmenis Eiropas Savienībā novembra beigās bija augsts - 95%. Stabilu dabasgāzes piedāvājumu nodrošināja augstas sašķidrinātās dabasgāzes piegādes uz Eiropu, kas novembrī sasniedza pēdējo piecu mēnešu augstāko līmeni. Turpretim dabasgāzes pieprasījums apkures sezonā saglabājās zemāks nekā bija gaidāms, jo šajā rudenī Eiropā bija siltāki laikapstākļi.
Ogles nākamā mēneša kontrakta (API2) cenas lejupslīde bija 10% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, vidējai cenai esot 115,93 USD/t. Pēdējā kontrakta tirdzniecības dienā cena bija 118,90 USD/t.
Lai arī ogļu cena aizvadītajā mēnesī vairākkārtēji mainīja virzību, tās samazinājumu mēneša griezumā veicināja augsti ogļu krājumi. Tie Ziemeļrietumu Eiropas importa termināļos novembra nogalē sasniedza piecu nedēļu augstāko līmeni, kas saistīts ar ienākošo kuģu pieaugumu un samazinātu pieprasījumu pēc oglēm.
Novembrī Eiropas emisijas kvotu (EUA Futures) Dec.23 kontrakta vidējā cena bija 76,18 EUR/t, kas bija par 7% zemāka nekā oktobrī. Mēneša beigās kontrakts noslēdzās ar viszemāko cenu šajā mēnesī - 70,81 EUR/t.
Šajā mēnesī emisijas kvotu cena turpināja iepriekšējā mēneša lejupvērstu tendenci, gandrīz katru novembra nedēļu sasniedzot jaunu zemāko punktu pēdējā gada laikā. Cenu samazinājumu šajā mēnesī turpināja ietekmēt faktori, kas bija vērojami jau oktobrī - siltāki laikapstākļi, augsta atjaunīgo energoresursu izstrāde un zemāka rūpnieciskā aktivitāte Eiropā.