Vairāk nekā ceturtdaļa no visiem emigrantiem no Latvijas ir jaunieši vecumā no 15 līdz 29 gadiem, rāda Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Jāteic, ka augstskolu beigušo jauniešu vidū emigrantu ir krietni mazāk un darbu veicas atrast labāk nekā mazāk izglītotākiem vienaudžiem, tomēr izbraukšanas tendence saglabājas. Jauniešu emigrācija ar sekām. Kopumā kopš 1990. gada Latviju ir pametuši vairāk nekā 600 tūkstoši cilvēku, un šobrīd no vairuma aizbraukušo pirmsākumos nav pamata gaidīt atgriešanos dzimtenē.
Visu laiku kopējā tendence ir, ka tieši jaunieši līdz 30 gadiem dzimteni pametuši vairāk nekā citās vecuma grupās, bet caurmērā emigrantu jauniešu vidū ir aptuveni puse no visiem aizbraukušajiem. Caurmērā puse no aizbraukušajiem jauniešiem divu vai trīs gadu laikā atgriežas, par ko liecina CSP dati un pētījumi.
Proti, 2020. gadā Latviju pameta pavisam 12 tūkstoši cilvēku, aptuveni 6000 jaunu cilvēku, no kuriem 4322 bija jaunieši līdz 29 gadu vecumam. Varam sagaidīt, ka jau šodien puse no viņiem ir atgriezušies Latvijā, savukārt par otru pusi ir jāšaubās, ka viņi vispār atgriezīsies. Neiedziļinoties emigrācijas dzimumu dalījumā, pastāv risks, ka Latviju 2020. gadā uz visiem laikiem pameta 1000 vēl neizveidotu ģimeņu, kurām turpmākajos 10 gados varētu, ievērojot vājās dzimstības tendences, būt vismaz 1000 bērnu.
Apsvērums balstīts faktā, ka gandrīz 60% no visiem izbraucējiem nav izveidojuši attiecības. Sliktā ziņa ir tā, ka šādi procesi notiek no gada uz gadu. Labā ziņa, ka emigrācija kopumā, kā arī jauniešu vidū tieši pēdējos pāris gados samazinās.
Visu rakstu lasiet 31.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!