“Situācija ir sarežģīta, realizācijas apjomi ir samazināti teju uz pusi, nopietni strādājam ar zāļu cenu politiku Krievijā un piegādes pārorientējām no lidmašīnām uz kravas auto,” stāsta AS Grindeks padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans.
Viņš atzīst, ka tiek īstenots nopietns darbs Eiropas tirgū, lai tādējādi arvien mazāks kļūtu Krievijas tirgus īpatsvars. “Šāda tirgus pārorientācija sākās jau pirms pieciem gadiem. Ja pirms tam uzņēmuma produkcijas Eiropas tirgū (izņemot Latviju) tikpat kā nebija, tad tagad pārdošanas apjomi Eiropā ir lielāki nekā Krievijā,” uz lūgumu skaidrot tirgus nomaiņu atbild K. Lipmans.
Viņš atzīst, ka Baltkrievijā labi strādā pārstāvniecība, taču piegādes uz šo valsti kļuvušas sarežģītākas tieši transporta kontekstā. “Ukrainā notiek karš, tomēr zāles bija un būs pieprasītas neatkarīgi no tā, kas notiek,” uz jautājumu par Ukrainas tirgu atbild K. Lipmans. Viņš ir pārliecināts, ka arī šādā sarežģītā situācijā tiks sasniegti maksimāli iespējami labākie rezultāti. “Neviens no valdības nav interesējies par to, kā dzīvojam šajos laikos, par to, kāpēc ir tādas cenas zālēm aptiekās un kā tās rodas,” piezīmē K. Lipmans.
Zāļu ražotājiem NVS tirgū liela ekspozīcija
“Pēdējās piegādes uz Ukrainu veicām tieši pirms situācijas eskalācijas. Skaidrs, ka tuvākajā laikā tās nebūs iespējamas. Mūsu produkcijas ekspozīcija Ukrainā, Krievijā, Baltkrievijā un citās NVS valstīs ir aptuveni puse no visa saražotā, un pavisam nesen uzsākām tirgus diversifikācijas politiku. Plāns mums ir, un tas tiek realizēts, diemžēl riski ir iestājušies pirms praktiska risinājuma,” atzina AS Olainfarm valdes priekšsēdētājs Jānis Buks, uzsverot, ka Krievijas agresiju Ukrainā uzņēmums izjutīs un tas nozīmē apgrozījuma samazinājumu, tajā pašā laikā nenozīmē darbības izbeigšanu.
“Situācija būs smaga, ja konflikts turpināsies ilgstoši, bet šobrīd mēs risinām mūsu Ukrainas darbinieku problēmas. Nupat izmaksājām viņiem algas mēnesi uz priekšu, lai būtu līdzekļi. Piedāvājām arī iespēju pārcelties uz Latviju, bet to neviens neizmantoja, jo visi ukraiņu vīrieši ņem rokās ieročus, lai aizstāvētu savas valsts neatkarību. Patlaban domājam arī par citiem palīdzības veidiem gan saviem darbiniekiem, gan Ukrainai kopumā,” tā J. Buks. Viņš pieļāva, ka Latvijas valstij vajadzētu domāt par stratēģiskas nozares atbalstu gadījumā, ja konflikts ieilgst.
Visu rakstu "Krievijas agresija Ukrainā nozīmē smagus izaicinājumus Latvijas ražošanai" lasiet 8.marta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!