Reaģējot uz pārmaiņām pircēju paradumos, Āgenskalna tirgus komanda dažu dienu laikā izveidoja iepirkšanās platformu internetā, tirgošanos turpinot tiešsaistē.
Sūtījumi tiek komplektēti sadarbībā ar Kalnciema kvartāla tirgu, un reaģējot uz pieprasījumu, izsniegti Āgenskalna tirgus paviljonā "Siltumnīca" vai piegādāti mājās trīs reizes nedēļā. Tirgus pārstāve Una Meiberga skaidro, ka tik ātri nodrošināt šādu pakalpojumu izdevies, pateicoties jau esošajai zemnieku un mājražotāju datu bāzei, kā arī pieredzei šajā jomā. "Tas darbojas tā, ka zemnieki atved produkciju mums, mēs to sašķirojam, un tad cilvēki lielākoties paši brauc pakaļ, vai izvēlas piegādi mājās. Programmēšanas speciālisti darbojas, lai optimāli risinātu tehniskos jautājumus, un piegādes veic vairāki kurjeri, kas tikko zaudējuši darbavietas citos uzņēmumos," stāsta U.Meiberga.
Pieprasījums tirgos mazinājās līdz ar ārkārtas situācijas izsludināšanu valstī. "Cilvēki vēlas ieturēt distanci un līdz ar to tirgus darbība ir mazinājusies. Tagad daļu no zudušā tirdzniecības apjoma atsver interneta tirgus," paskaidro U.Meiberga. Pateicoties šim piedāvājumam, iespēja droši iepirkties ir nodrošināta gan līdzšinējajiem tirgus apmeklētājiem, gan jauniem klientiem, kas meklēja drošas iepirkšanās iespējas.
Savukārt tirgotāji vēl aizvien izrāda vēlmi un ieinteresētību braukt un tirgoties arī paši. Gan viņi, gan apmeklētāji apzinoties, ka iepirkšanās tirgū, svaigā gaisā, joprojām ir veselīgāka alternatīva tirdzniecībai iekštelpās, norāda U.Meiberga.
Kalnciema un Āgenskalna tirgus darbinieki un komandas biedri dīkstāvē nesēž. Palikt mājās izvēlējušies tikai gados vecākie darbinieki un tie, kam mājās tagad ir jārūpējas par bērniem, taču pārējie, kas līdz šim vairāk nodarbojās ar pasākumu organizēšanu, tagad rūpējas par interneta tirgus darbību.
Pēc paziņojuma par tirgu internetā organizatorus priecējusi tūlītēja atsaucība no iedzīvotāju puses. Interesi izrādījuši uzreiz tūkstoš cilvēku un arī pasūtījumu skaits katru nedēļu palielinājies. "Otrajā interneta tirgus darbības nedēļā pārgājām uz piegādēm trīs reizes nedēļā. Tas ir milzīgs darbs mums pašiem, bet, domājot par cilvēkiem, sapratām, ka tā būs ērtāk," stāsta tirgus pārstāve. Viņa paskaidro, ka pirmā pasūtījuma izsniegšanas diena bijusi visdarbīgākā, vēlāk pasūtījumu skaits izlīdzinājies.
Šobrīd cilvēkiem ļoti patīk sezonas aktualitātes, piemēram, mikro dīgsti, bērzu sulas. Interese ir arī par kvalitatīvu bioloģisko gaļu, ko ir grūti atrast citur, zivīm, mājas piena produktiem un citiem produktiem. Arī mājās cepta maize esot iecienīta. "Cilvēki joprojām izvēlas tieši to, kas ir tirgus īpašā specifika - vietējā, kvalitatīvā un bioloģiskā produkcija. Svarīgi ir tas, ka produktu klāstu mēs paši labi zinām un esam pārbaudījuši. Šeit iepērkoties, cilvēki var paļauties uz to, ka produkti būs labi, svaigi, kā arī šeit vienmēr var sniegt arī savu atgriezenisko saiti," stāsta U.Meiberga.
Gadījumos, kad zemnieki atsūta mazāk vai vairāk produkcijas, organizatori cenšas, lai visi klienti savu sūtījumu tomēr saņemtu. "Esam braukuši arī paši pēc aizmirstas tītara filejas, jo apzināmies, ka, iespējams, tieši tās dēļ vispār tika veikts šis pasūtījums," atceras U.Meiberga.
Viņa piebilst, ka šobrīd cieš ne tikai tirgus darbība, bet viss Kalnciema kvartāla bizness kopumā, tostarp nekustamo īpašumu tirgus, veikala un kafejnīcas darbība, apturēta ir arī pasākumu rīkošana. Arī apģērbu un amatniecības izstrādājumu tirdzniecība Kalnciema kvartālā sestdienās tagad ir liegta.