Ne tikai Rīga, bet arī pilsētas reģionos aizvien vairāk domā, kā degradētās teritorijas izmantot un izveidot tās par vietu biznesa attīstībai, apvienojot uzņēmējus un veidojot biznesa kvartālus.
Viens no pēdējā laika spilgtākajiem piemēriem ir radoši industriālā kvartāla izveide Kuldīgā. Jau ilgu laiku Kuldīgā pieprasījums pēc ražošanas telpām ir lielāks nekā piedāvājums. Tas jo īpaši ir aktuāli jaunuzņēmumiem, kuri ir jaunpienācēji Kuldīgas uzņēmēju vidē un ir plašāku telpu meklējumos. “Ja arī ir iespēja tikt pie kādām telpām, tad tās bieži vien ir nepiemērotas un prasa manāmus ieguldījumus no paša uzņēmēja puses, bet jaunam uzņēmumam startā nav tik daudz līdzekļu, lai vienlaicīgi varētu izdarīt visu. Radoši industriālā kvartāla attīstītājs nāca klajā ar līdz šim nebijušu piedāvājumu, izremontēja ražošanas telpas, ņemot vērā uzņēmēju vajadzības. Uzņēmumiem ir vieglāk maksāt lielākus ikmēneša maksājumus, nevis uzreiz ieguldīt lielus līdzekļus telpu remontā. Kvartālam tikai sākot savu darbību, uzrunājām tā attīstītāju, minot, ka LIAA Kuldīgas biznesa inkubatorā ir vairāki uzņēmumi, kuri ir telpu meklējumos. Ikviens telpu īpašnieks būtu ieinteresēts ātri aizpildīt telpas, lai tās varētu ātrāk sākt atpelnīt ieguldījumus,” stāsta LIAA Kuldīgas biznesa inkubatora vadītāja Līga Raituma.
Šādu kvartālu izveide nav nekas jauns pasaulē, tas ir tikai likumsakarīgi, ka, mainoties laikiem, mainās arī cilvēku paradumi un vajadzības, tām ir jāsāk pielāgoties. Šādi kvartāli veidojas arī tepat kaimiņos, kā, piemēram, radošo industriju kvartāls Telliskivi bijušajā Baltijas vagonrūpnīcas teritorijā. Visspilgtāk šādi kvartāli attīstās Rīgā. Bet, salīdzinot ar Rīgu, Kuldīgas gadījumā šis kvartāls ir atšķirīgs, jo šeit pamatā ir ražojošo uzņēmumu ražotnes, kuras ik pa laikam atveras plašākai publikai, radot svētkus sev un citiem. Rīgā populārākie kvartāli – Kalnciema kvartāls, Tallinas ielas kvartāls, Sporta kvartāls – jau pamatā ir papildināti ar brīvā laika atpūtas iespējām un radošajām aktivitātēm, kas liek uzsvaru uz apmeklētāju, nevis ražošanu pašā uzņēmumā.
Cēsīs šobrīd ir izveidots viens Cēsu industriālais parks, kas attīstīts pilsētas degradētajās teritorijās. Parkā ir sakopti 13 atsevišķi zemes gabali, kas piemēroti dažādai komercdarbībai, ražošanai vai biroja ēku celtniecībai. No pašvaldības puses tika sakārtoti zemes gabali, izbūvēta infrastruktūra un piebraucamais ceļš. Kā norāda Cēsu novada dome, šobrīd vairums no Cēsu industriālā parka zemes gabalu izsolēm ir notikušas. Brīvi zemesgabali ir tikai divi. Savu uzņēmējdarbību jaunizveidotajā parkā attīstīs vairāki uzņēmumi, kas jau darbojas kokapstrādes nozarē.
Visu rakstu lasiet 8.jūnija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!
#2/7
Sākotnēji, iegūstot īpašumā teritoriju, tās attīstītāji vēlējās tajā izveidot alus darītavu Duna.
#3/7
Tapšanas stadijā vēl ir Cēsu radošais un digitālais kvartāls, ko plānots attīstīt vecās ražošanas un saimniecības telpās pilsētas centrā.
#5/7
LIAA Liepājas biznesa inkubators atrodas Dārza ielā 4/8, kas kādreiz bija degradēta teritorija.