Šobrīd tapinot valdību, reizēm piesauc vēlētājus, kuru vēlmes un norādījumus «pārstāv» tā vai šitā partija. LD pēta, kā tad Latvijā ir gājis ar vēlētāju pārstāvniecību dažādās valdībās Latvijas pagātnē.
Ja ņem vērā visus balstiesīgos Latvijas iedzīvotājus, kā tas darīts šajā vizuālajā stāstā, tad skaidri redzams, ka koalīcija, kura pārstāvētu vairāk nekā 50 % Latvijas balstiesīgo iedzīvotāju tā arī nekad nav tapusi. Līderos ir otrā Andra Šķēles valdība, kur koalīcija reprezentē 48.3 % balstiesīgo, bet vismazāk vēlētāju pārstāvējusi Induļa Emša valdība – par partijām šajā koalīcijā balsojuši tikai 25.4 % balstiesīgo iedzīvotāju.
Biedējoši ir skatīties uz 39% iedzīvotāju, kuri 9. Saeimas vēlēšanās neatnāca uz vēlēšanām un attiecīgi viņi nekādā veidā nav pārstāvēti parlamentā. Visaktīvāk vēlētāji piedalījās pirmajās atjaunotās Latvijas saeimas vēlēšanās, kad savu gribu par pārstāvniecību Saeimā neizteica tikai 10.1 % vēlētāju.
«Balsoja, bet Saeimā netika» pulciņš vismazākais ir 10., nu jau atlaistās Saeimas vēlēšanās, kad par partijām, kas pārstāvniecību Saeimā neieguva balsojuši tikai 3.5 % vēlētāju, visvairāk balsu par Saeimā neiekļuvušām partijām atdots 5. Saeimas vēlēšanās – 13.9 %.
Lai nu kā, skaidrs ir viens – līdz šim valdošo koalīciju, par kuru būtu balsojuši vairāk nekā puse vēlētāju nav izdevies izveidot. Vai izdosies veidojot nākošo valdību, rādīs laiks.
Lai palielinātu attēlu spiediet šeit.