Valsts prezidents Valdis Zatlers šodien, 22.novembrī, izsludinājis jauno Maksātnespējas likumu, kas stāsies spēkā no 2008.gada 1.janvāra un ieviesīs būtiskas izmaiņas maksātnespējas jomā, informēja valsts aģentūras Maksātnespējas administrācija pārstāvis Oskars Lakšēvics.
Maksātnespējas likuma izveides mērķis bija novērst nepilnības un trūkumus šobrīd spēkā esošajā maksātnespējas procesa tiesiskajā regulējumā Par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju, kas vērsts uz maksimālu kreditoru interešu aizsardzību. Tādēļ, lai īstenotu kreditoru kopuma intereses, lielākā daļa maksātnespējas procesu noslēdzas ar uzņēmuma likvidācijas procedūru, tādā veidā nedodot iespējas finansiālās grūtībās nonākušajam komersantam veikt pasākumus uzņēmuma maksātspējas atjaunošanai. Savukārt Maksātnespējas likums tika veidots nolūkā veicināt parādnieka maksātspējas atjaunošanu un aizsargāt kreditoru kopuma intereses parādnieka ierobežotas maksātspējas vai maksātnespējas gadījumā, tādējādi tika sabalansētas visu iesaistīto pušu intereses, skaidroja O. Lakšēvics.
"Pašreizējais likums pieļauj arī nepamatotu maksātnespējas pieteikumu iesniegšanu, kā rezultātā uzņēmums var ierosināt maksātnespējas lietu pret savu konkurentu dažu latu parāda dēļ, tādā veidā būtiski kaitējot otra komersanta uzņēmējdarbībai.
Šo iemeslu dēļ Maksātnespējas administrācija izstrādāja Maksātnespējas likumu, kuru Saeima šī gada 1.novembrī pieņēma trešajā lasījumā un kas būtiski mainīs maksātnespējas procesa izpratni un norisi, mainot procesa darbības principus un mērķus," norādīja O. Lakšēvics.
Jaunais normatīvais regulējums ar maksātnespējas terminu aptvers divus atsevišķus procesus – parādnieka tiesiskās aizsardzības procesu un maksātnespējas procesu šī termina klasiskajā izpratnē.
Parādnieka tiesiskās aizsardzības process ir tiesiska rakstura pasākumu kopums parādnieka interešu aizsardzībai ierobežotas maksātspējas gadījumā ar mērķi atjaunot parādnieka maksātspēju pilnā apjomā. Savukārt maksātnespējas process ir tiesiska rakstura pasākumu kopums parādnieka maksātspējas atjaunošanai, izmantojot izlīgumu vai sanāciju, bet, ja maksātspējas atjaunošana nav iespējama, piemērojot bankrota procedūru.
Maksātnespējas likumā paplašināts arī maksātnespējas subjektu loks – likumprojektā iekļautās tiesību normas būs attiecināmas ne tikai uz komersantiem un citām juridiskajām personām (biedrībām, nodibinājumiem un partijām), bet arī uz fiziskajām personām. Fiziskās personas maksātnespējas procesa mērķis būs sniegt fiziskai personai iespēju atjaunot maksātspēju vai tikt atbrīvotai no parāda saistībām, ievērojot kreditoru intereses.
Valsts aģentūra Maksātnespējas administrācija ir Tieslietu ministrijas pārraudzībā esoša valsts iestāde, kuras darbības mērķis ir īstenot valsts politiku maksātnespējas procesa jautājumos, aizsargāt darbinieku intereses to darba devēju maksātnespējas gadījumos un likumā noteiktajā kārtībā īstenot valsts un sabiedrības interešu aizsardzību maksātnespējas jautājumos.