Mazāk nekā viena trešdaļa - tik zema ir uzņēmēju uzticība valsts iestādēm un nozares asociācijām, ja tās jāvērtē kā viedokļu līderi.
Turklāt visaugstāk tiek vērtēta uzņēmumus pārstāvošā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), kam uzticas 29,6% biznesa vadības sistēmas Jumis izstrādātāju Jumis Pro aptaujāto uzņēmumu, bet no valsts iestādēm - Valsts ieņēmumu dienests (VID) ar 26,1%.
Viens no valsts institūciju pamatuzdevumiem ir pilnveidot attiecīgās nozares darbību reglamentējošos noteikumus un likumus, kā arī uzraudzīt to ievērošanu. No tā izriet, ka valsts iestādēm būtu jābūt viedokļu līderēm savā jomā. Taču vismaz biznesa pasaulē tās šobrīd netiek uztvertas kā autoritātes - neviena no redzamākajām valsts institūcijām, ar kurām ikdienā nākas sastrādāties uzņēmumiem, nav izpelnījusies pat trešdaļas privāto uzņēmumu uzticību.
Atbildot uz jautājumu, kura iestāde vai organizācija ievieš lielāko uzticību kā viedokļu līdere, uzņēmēji varēja atzīmēt vairākus atbilžu variantus un tādējādi norādīt visas par autoritātēm uzskatītās iestādes. Taču pat šādos apstākļos augstāk novērtētie LTRK un VID guva attiecīgi 29,6% un 26,1% respondentu atbalstu. Pārējo viedokļu līdera loma tika vērtēta vēl zemāk. Latvijas darba devēju konfederāciju par organizāciju, kurā vērts ieklausīties, uzskata 22,7% aptaujāto, Valsts darba inspekciju – 17,2% un Valsts kontroli – 16,7%.
Pievienotajos komentāros uzņēmumu pārstāvji skaidro, ka nespēj uzskatīt valsts institūcijas par viedokļu līderēm, jo tās bieži vien izvairās no likumu skaidrošanas un noderīgu komentāru sniegšanas. Komentārus pavada atruna, ka šis pats dienests oficiālā pārbaudē likumu var interpretēt citādāk. Respondenti norāda, ka nereti tā arī notiek, un konsultanta skaidrojums izrādās nepatiess. Pēc negatīvas pieredzes gūšanas uzņēmumu uzticība iestādei tiek iedragāta un viņi to vairs nespēj uztvert kā ticamu viedokļu līderi. Citi norāda, ka ticību valsts pārvaldei mazinājuši korupcijas skandāli.
«Pētījuma rezultāti uzskatāmi parāda, ka starp valsts pārvaldi un biznesa pasauli izveidojusies dziļa neuzticības plaisa. Tai ir gara vēsture, tādēļ ātru efektīvu risinājumu nav viegli atrast. Skaidrs, ka attieksmes maiņa nepieciešama abās pusēs, un arī jākoriģē sadarbības modelis. Jāuzlabo likumdošanas process, vairāk iesaistot tos, uz kuriem izmaiņas attieksies. Svarīgi arī pieņemt skaidrus un saprotamus likumus, lai mazinātu pārpratumu un interpretāciju riskus, kas noved pie liekām, dārgām tiesvedībām. Savukārt izziņojot likuma grozījumus, piemēram, par nodokļu aprēķināšanu, uzreiz jāpublicē metodiskie materiāli, kuros skaidri un nepārprotami izskaidrota likuma prasību izpildīšana,» uzlabot sadarbību aicina Jumis Pro vadītājs Viesturs Slaidiņš.
Aptauja tika veikta 2023. gada augusta nogalē un tajā piedalījās 203 Latvijas lielie, vidējie un mazie uzņēmumi.