Elektrības obligātā iepirkuma fonda izveidei neatvēlot Latvenergo dividendes, var nākties celt kādu no nodokļiem, iespējams, PVN.
Tas izskanēja valdības sēdē, kurā tika apspriests Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotais informatīvais ziņojums par elektroenerģijas ražošanas atbalsta fonda izveidi. Īpaši neapmierināts ar to, ka šim fondam tiek prasīti valsts budžeta līdzekļi, bija premjers Valdis Dombrovskis, norādot, ka tā vietā, lai reāli ierobežotu elektrības obligātā iepirkuma komponentes (OIK) pieaugumu, EM vien varējusi piedāvāt tās pašas naudas pārdalīšanu «no vienas kabatas otrā».
«Ja no valsts budžeta nākamgad tiek prasīti 28,8 milj. Ls, tad EM jānāk klajā ar priekšlikumu, kurus nodokļus palielināt. Vai mēs atteiksimies no pedagogu algu palielināšanas, citiem pasākumiem, lai daži varētu turpināt dzīvot zaļi uz nodokļu maksātāju rēķina?» vaicāja premjers. Jāpiebilst, ka lielākais caur OIK izmaksātā atbalsta saņēmējs ir valstij piederošā a/s Latvenergo, kas lielāko daļu savas peļņas samaksā dividendēs valstij. Līdz ar to arī saistībā ar OIK fondu radās ideja, ka tajā primāri varētu tikt iemaksāta a/s Latvenergo peļņa, citus valsts ieņēmumus neaiztiekot.
Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce pieļāva – ja runa ir par kāda nodokļa palielināšanu, tad tas varētu būt vienīgi PVN, jo IIN nākamgad ir plānots par diviem procentpunktiem samazināt. Savukārt Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas pārstāvis Edgars Vīgants DB sacīja, ka, viņaprāt, OIK fondā būtu iemaksājami nodokļi par fosilajiem energoresursiem, piemēram, dabasgāzes akcīze. Tomēr, kā norāda uzņēmēji, ja netiks darīts nekas, lai apturētu straujo OIK kāpumu, valsts nodokļu ieņēmumi samazināsies tā vai tā, jo saruks ražošanas apjomi.
«Jau pašlaik 25% no kopējām elektroenerģijas izmaksām ir OIK. Ja valdība neko nespēs izdarīt, tad šis īpatsvars būs vēl lielāks,» secina SIA Amber wood līdzīpašnieks Ivars Akerfelds. Viņaprāt, šobrīd valdība un vēl jo vairāk EM ir nonākusi sava veida slazdā, ko paši (gadsimtu mijā) pieņēma un uzskatīja par labu esam.