Drošības finansiālu apsvērumu dēļ vairākas mazās tirdzniecības vietas Latvijas reģionos nākamā gada sākumā, kad valsts sāks lietot jauno valūtu, strādās ierobežotā režīmē vai pat būs slēgti.
Tā informē Latvijas Tirgotāju kooperācija AIBE, kas aptaujājusi vairākus mazos tirgotājus Latvijas lauku reģionos.
Galvenās problēmas, ko saistībā ar pāreju uz eiro min mazo veikalu īpašnieki – nepietiek lieku līdzekļu, ko «iesaldēt»; pārejai uz eiro jāiegulda krietni daudz personīgā laika un līdzekļu, kurus, piemēram, mazajiem lauku veikaliem nemaz nav reāli atpelnīt; nav iespējams garantēt personāla un naudas līdzekļu drošību u.c.
Piemēram, Kārli Akumu, vairāku z/s Akmeņkalni veikalu īpašnieku Ventspils apkaimē, visvairāk uztrauc drošības jautājums saistībā ar naudas pārvadāšanu un uzglabāšanu, īpaši attālākajos lauku veikalos, tādēļ viņš atklāti paziņo – pirmajā jaunā gada nedēļā viņa veikals būs slēgts vai arī tiks apkalpoti tikai pircēji ar kartēm.
Drošības apsvērumu dēļ Kārlis Akums nav pieteicies arī banku piedāvātajai eiro priekšpiegādei, kas sākas tieši pirms svētku brīvdienām, jo viņš ir kategoriski pret to, ka veikali tiek pārvērsti par valūtas maiņas punktiem: «Tas ir absurds! Turklāt nav nekādu drošības garantiju. Svētku brīvdienās, kad garnadži uzdarbojas īpaši aktīvi, man jāuzglabā un jāpārvadā lielas naudas summas! Vērsos ar lūgumu policijā, taču saņēmu atbildi, ka arī policija drošību garantēt nevar – tikai tad, ja kaut kas notiks, tiks ierosināta krimināllieta. Taču es negrasos riskēt ar savu darbinieku drošību! Man nav arī līdzekļu, lai maksātu par apsardzi.
Šoreiz jāsaka – valsts uzliek pienākumus, bet neko nedara, lai tie būtu loģiski un izpildāmi.»
Viņaprāt, prātīgāk būtu bijis eiro ieviešanu noteikt nevis ar 1. janvāri, bet nedaudz vēlāk, kad daudzi jau algas un pensijas būs saņēmuši jaunajā valūtā.
Jāpiebilst, ka gadījumā, ja veikalnieki nenodrošina naudas atlikumu eiro, var tikt piemērots visai iespaidīgs naudas sods.
Par savu veikalu darbu līdzīgi runā SIA Vindex, kam pieder divi veikali Preiļu un Līvānu pusē, vadītājs Ilgonis Sniķers. Viņš skaidro, ka pieņēmis lēmumu, ka pirmās divas nedēļas viņa veikali strādās ierobežotā režīmā.
«Pienākumi ir uzlikti, taču nav nodrošināti rīki šo pienākumu izpildei. Līdz ar to, piemēram, man nav reāli izpildīt noteiktās prasības.»
Viņš norāda, ka nav iespējams par visu samaksāt pašam, jo izdevumi pārsniedz bruto peļņu: «Ne jau es viens – daudzi mazie tirdzniecības uzņēmumi laukos ir pieņēmuši lēmumu par pilnīgu vai daļēju darbības apturēšanu pirmajās divās jaunā gada nedēļās. Varam tikai iedomāties, kā tas ietekmēs šo reģionu iedzīvotājus!»
Tikmēr Dace Kontrimiene, kura ir īpašniece diviem SIA LTDS veikaliem Salaspilī, visu iespējamo paveikusi maksimāli savlaicīgi.
«Tikko bija konkrēti zināms, kad un kas jādara, ķērāmies pie sagatavošanās darbiem, tādēļ tagad varu teikt – eiro ieviešanai esam gatavi. Zinot, ka valsts uzņēmējiem nekādus ieguldītos līdzekļus neatmaksās, ļoti pakāpeniski un savlaicīgi sāku mainīt kases sistēmas, programmatūru, cenu zīmes. Man patīk darboties sistemātiski, bez haosa, tādēļ katru mēnesi mums ir plānošanas sapulces, kurās pārrunājam nākamā mēnesī darāmo, un pie tā arī turamies,» skaidro D. Kontrimiene, piebilstot gan, ka eiro ieviešanas procesa lielākā «ēnas puse» ir personīgie finansiālie ieguldījumi, kuri, protams, jāsedz no savas kabatas.
Latvijas Tirgotāju kooperācija AIBE dibināta 2002. gadā un šobrīd apvieno 463 tirdzniecības vietas visā Latvijā. Veikalus, kas atrodas gan pilsētās, gan lauku teritorijās, pārvalda vietējie uzņēmēji, kas vienlaicīgi ir arī kooperācijas akcionāri.